Charakteristika: komorní orchestr
Datum narození/zahájení aktivity:0.0.1948
Text
Moravský komorní orchestr, komorní orchestr, zahájení činnosti 1948, Brno.
Orchestr byl založen z iniciativy Zbyňka Mrkose jako amatérské těleso, které sestávalo z posluchačů brněnské konzervatoře. První vystoupení souboru se konalo v listopadu 1948 v Třebíči. Počáteční dramaturgie se zaměřovala především na hudbu předklasickou a klasickou hudbu menšího obsazení, na repertoáru se však rovněž vyskytovaly skladby tehdy novodobých autorů (Leoš Janáček, Vilém Petrželka, Josef Suk, Arthur Honegger). Prvním dirigentem byl zakladatel Zbyněk Mrkos, který se brzy po založení orchestru potýkal s ohrožením další činnosti tělesa v důsledku odchodu velké části jeho členů po ukončení studií. Proto se stal orchestr roku 1951 základem profesionálního Symfonického orchestru Konzervatoře Brno, po několikaleté přestávce bylo však těleso plnohodnotně obnoveno při Domě osvěty města Brna v roce 1957. Po Zbyňku Mrkosovi orchestr vedl Alois Veselý, od roku 1990 pak dirigent a dramaturg Rudolf Šťastný, který rozvíjel činnost tělesa na vysoce profesionální úrovni. V roce 2006 předal Rudolf Šťastný vedení souboru svému žákovi z JAMU Richardu Kružíkovi.
Orchestr vedle koncertování v České republice vystupuje rovněž v zahraničí (Dürnstein, Bayreuth, Norimberk, Dijon, Stuttgart, Berlín, Lausanne, Plovdiv, Poznaň). V roce 2009 se stal absolutním vítězem soutěže Concerto Bohemia. Kromě repertoáru světové artificiální hudby 20. století (Benjamin Britten, Paul Hindemith, Bohuslav Martinů) se soustavně věnuje tvorbě současných českých a slovenských skladatelů (Jiří Bárta, Zdeněk Blažek, Petr Fiala, Peter Graham, Radomír Ištvan, Pavel Zemek-Novák, Evžen Zámečník).
Literatura
I. Lexika
ČSHS.
II. Ostatní
Petrželka, Ivan: Moravský komorní orchestr 1948–1998: Kapitola z dějin prvního moravského komorního orchestru a z dějin brněnské Konzervatoře (Brno 1998).
Jiří Čevela
Datum poslední změny: 6.8.2019