Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Malina, Jaroslav

Tisk


Charakteristika: Kapelník a skladatel

Datum narození/zahájení aktivity:4.7.1912
Datum úmrtí/ukončení aktivity:24.10.1988
Text
Literatura

Malina, Jaroslav, kapelník, skladatel, narozen 4. 7. 1912, Hořice v Podkrkonoší, zemřel 24. 10. 1988, Praha.

Již za studií na obchodní akademii (maturoval 1931) a Vysoké škole obchodní (1931–35) se hudebně vzdělával u Ladislava Vachulky a Zdeňka Hůly a hrával v tanečních orchestrech, v první polovině třicátých let zejména s Vachulkovým orchestrem Smiling Boys, který pak převzal a vedl až do zániku v letech 1936–37). Po studiích působil jako pedagog a propagační referent gramofonové firmy Ultraphon, v padesátých letech vystřídal různá zaměstnání. V hudební sféře bylo významné jeho působení v letech 1938–49, kdy vedl v pražské kavárně Vltava pod názvem Taneční orchestr Jaroslava Maliny populární swingový orchestr. Ten přinášel pestré koncertní, estrádní, taneční programy a spolupracoval se známými umělci dané oblasti (Bajo trio, Arnošt Kavka, Lišáci, Standa Procházka, Inka Zemánková a další), absolvoval četné zájezdy mimo Prahu, vystupoval v rozhlase a ve filmu, nahrával na desky Esta. K hudbě se Malina vrátil koncem roku 1958 a to opět v kavárně Vltava (zde s jeho orchestrem začínal Karel Gott); poté působil jako dirigent lázeňských orchestrů v Bardejově, Sliači, Tatranské Lomnici, Jánských Lázních a též v zahraničí (Spolková republika Německo).

Podobné zaměření jako v kapelnické činnosti (stylová a žánrová pestrost, užitkovost) se projevovalo i v práci skladatelské; napsal několik set skladeb (vycházely v různých vydavatelstvích, např. Grando, Melantrich, MU a později i v SNKLHU) a pořídil mnoho úprav. Psal úspěšné polky (Staročeská muzika, Červená se malina, Stará vrba, Zahradníček), tanga, slowfoxy, serenády (Srdce mé odešlo za tebou, Krásná neznámá, Mám pro vás rudou růži, Vám), foxtroty (Expres, Ty jsi tak hezká), rumby (Nevěrná Rosita). Během okupačních let, kdy platil nacistický zákaz tance, byly úspěšné dějové comedy-foxy, kde se zpěv spojoval s drobnou scénickou akcí, světelnými a kostýmními efekty (Inzerát, Já a deštník, Mama, já chci tanči, Okamžik!, Orchestr se představuje, Ticho, prosím!). Napsal též hudbu k satirické parodii Pan Viktorin usnul (1957) a operetu Poslední dobrodružství J. J. Casanovy (1957), cyklus polek z Hořicka pro dechový kvintet a jiné.

V rámci české scény populární hudby Malina vyplňoval mezeru, která se od čtyřicátých let rozevírala mezi tradiční lidovkovou produkcí a novějším swingem. K evergreenovým  lidovkovým skladbám patří zejména tituly Srdce mé odešlo za tebou a Staročeská muzika. Panton vydal 1981 LP Čaj o páté v kavárně Vltava.
Literatura
ČSHS.
EJ.

Josef Kotek, Ivan Poledňák
Datum poslední změny: 12.11.2003