Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Procházka, Jiří

Tisk


Charakteristika: Saxofonista a leader

Datum narození/zahájení aktivity:19.6.1921
Text
Literatura

Procházka, Jiří, saxofonista a leader, narozen 19. 6. 1921, Praha.
 
Se začátkem školní docházky se začal učit na housle a klavír. Ve studiu klavíru pokračoval pak i na konzervatoři, společně s hrou na hoboj. Od roku 1938 se také učil číšníkem u svého otce v restauraci U Kupců.
 
V roce 1941 nastoupil jako hráč na saxofon a hoboj do orchestru Bobka Bryena, s nímž procestoval řadu evropských zemí a k němuž se vrátil i po absolvování půlroční vojenské prezenční služby v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého po skončení války. V roce 1948 se stal členem belgického souboru W. O. Ursmana, s nímž absolvoval půlroční zájezd do Švýcarska. Poté hrál v orchestru Břetislava Diviše v kavárně Vltava a v roce 1950 založil vlastní soubor. Začínal nejprve v menším obsazení (pět saxofonů, jedna trubka, rytmická skupina), členy byli např. Karel Balaš, Alois Bureš, Václav Souhrada (saxofony), Antonín Štěpánek (trubka), Herbert Kysilka (bicí), Milan Hála (klavír). V roce 1954 přešel jeho orchestr na velké obsazení (pět saxofonů, čtyři trubky, čtyři pozouny, rytmika) a novými členy se stali např. Milan "Dub" Novotný, Václav Křehla, Kamil Lochman (saxofony), Vladimír Horčík jako aranžér a někteří bývalí členové orchestru Karla Vlacha. Rozpětí repertoáru Procházkova orchestru bylo poměrně široké, od estrádních skladeb až po jazz, hlavním oborem však byla oblast moderní taneční hudby a taneční písně. Díky kvalitním sólistům patřil k předním domácím tanečním souborům. Pozdější big band pak byl pozoruhodným reprezentantem soudobého moderního swingu. Orchestr účinkoval v revui Kdyby na sůl nebylo s Vlastou Burianem, Vladimírem Dvořákem a dalšími. V roce 1955 nastoupil jako kmenový taneční orchestr do pražského Parku kultury a oddechu Julia Fučíka. Hrál v rozhlase i televizi, nahrával gramofonové desky pro firmu Supraphon (s Richardem Adamem, Rudolfem Cortésem, Jiřinou Salačovou, Jiřím Vašíčkem a dalšími), v zahraničí doprovázel například Freda Frohberga či Ilse Wernerovou. V roce 1958 účinkoval v revui Die goldene Prag ve Friedrichstadtpalastu. Spolupracoval na českých filmech Cirkus bude, Hudba z Marsu, Přítel lhář, Únos apod.
 
V roce 1962 se Procházka vzdal vedení orchestru (převzal ho Kamil Lochman) a vydal se na samostatnou dráhu. Vystupoval například ve spolupráci s Miroslavem Horníčkem, Bédou Lakem, Lubošem Ogounem a Jaromírem Vomáčkou, v letech 1964–67 absolvoval angažmá v řadě zemí Evropy i v USA, po návratu se vrátil k působení v pohostinství a na odpočinek odešel jako zaměstnanec Československých drah.
Literatura
I. Lexika
ABC skladatelů, textařů, interpretů, publicistů - příloha slovníku Taneční hudba a jazz 1960 (Praha 1960).
ČSHS.
EJ.
 
II. Ostatní
Dorůžka, Lubomír – Poledňák, Ivan: Československý jazz (Praha 1967).
 
Šárka Handlová
Datum poslední změny: 28.3.2008