Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Horký, Otakar

Tisk


Charakteristika: folklórní hudebník, básník, dramaturg, scénárista

Datum narození/zahájení aktivity:21.11.1920
Datum úmrtí/ukončení aktivity:6.10.1981
Text
DíloLiteratura

Horký, Otakar, folklorní hudebník, básník, dramaturg a scénárista, narozen 21. 11. 1920, Veselí nad Moravou, zemřel 6. 10. 1981, Uherské Hradiště.

 

Prožil nelehké dětství v nemajetné rodině, kde obživu obstarávala matka, poněvadž otec odešel za vidinou lepšího života do Ameriky, odkud se nikdy nevrátil. Během studií na gymnáziu v Uherském Hradišti se začal jako samouk učit hrát na klarinet a saxofon a v roce 1939 začal hrát v cimbálové muzice Slováckého krúžku v Uherském Hradišti. Zde se setkal se svým životním přítelem Jaroslavem Václavem Staňkem.

Po maturitě, kterou zdárně absolvoval v roce 1940, pracoval na okupačním Arbeitsamtu, kde pomáhal českým dělníkům vyhnout se nasazení v Říši. Po osvobození studoval angličtinu a filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V této době byl členem cimbálové muziky při nově založeném souboru Josefa Vycpálka. Po skončení studia se vrátil zpět do Uherského Hradiště, kde v roce 1950 spolu s Jaroslavem Václavem Staňkem oficiálně založil soubor Hradišťan spojením krúžků z Uherského Hradiště, Mařatic a Starého Města. Otakar Horký zde působil na postu klarinetisty a jako umělecký vedoucí. Na počátku roku 1951 uvedl Hradišťan svůj první celovečerní pořad, který připravili právě Otakar Horký s primášem a vedoucím muziky Jaroslavem Václavem Staňkem. Program se skládal z několika pásem: Okolo Hradišťa, Dožínky, Veselé pásmo, vystoupení dívčího sboru a mužského verbuňku. Během svého působení v Hradišťanu se podílel na tzv. nové tvorbě, kdy spolu s Jaroslavem Čechem a Jaroslavem Václavem Staňkem zhudebňovali nejrůznější texty, z nichž nejznámější je verbuňk Dobré je, dobré je, že už není pána. Je spoluautorem obnoveného bílovského kroje podle kreseb Josefa Mánese.

Byl rovněž činný i jako básník, v roce 1958 mu vyšla básnická sbírka Struny a pentle. Připravovaná Romance o Verunce nebo sbírky Havraní stříbro či Stínokresby však již kvůli režimu vyjít nemohly. Ke své tvorbě byl velmi kritický, básně několik let zdokonaloval a neustále hledal pravá slova. V Uherském Hradišti působil jako učitel na střední zdravotnické škole, ředitel střední ekonomické školy nebo dramaturg Slováckého divadla. Dramaturgem a scénáristou byl později i v Československé televizi v Brně, kde sklidil úspěch s pořadem Jízda králů z roku 1971, jež byla natočena v Hluku. Zahrál si také ve filmu, konkrétně klarinetistu v díle Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci z roku 1968. I v době svého působení v Brně měl úzký vztah k Uherskému Hradišti a kdykoliv mu to podmínky dovolily, přijel si zahrát s Hradišťanem, což však bylo v období normalizace, zejména po zákazu hraní Jaroslava Václava Staňka z roku 1975, těžko realizovatelné.


Dílo

Dílo literární:

 

Struny a pentle (Gottwaldov 1958).

Strážnice (básnický doprovod k fotografiím Oldřicha Rakovce, Gottwaldov 1960).

Literatura

I. Lexika

ČSHS.

 

II. Ostatní

Janák, Jan: Sto let českého gymnázia v Uherském Hradišti 1884–1984 (Brno 1984).

Heidlerová, Věra: Otakar Horký (Zpravodaj města Uherské Hradiště, 1991, č. 11, s. 21).

Pavlicová, Libuše: Otakar Horký: hudebník, básník (Zpravodaj města Uherské Hradiště, 2000, č. 11, s. 21).

Maděričová, Anna: Vzpomínka na Otakara Horkého (Slovácký deník, 29. 11. 2000).

Kolektiv autorů: Pozdrav do nebe. Vzpomínky na Jaroslava Čecha (Uherské Hradiště 2001).Rohel, Jiří: František Hamada v kontextu vývoje lidové hudby na Slovácku (diplomová práce, Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, Brno 2006).Potyka, Miroslav: První část: Šedesát let souboru Hradišťan (Slovácký deník, 17. 3. 2010).Potyka, Miroslav: Vzpomínka na klarinetistu Otakara Horkého (Slovácký deník, 20. 10. 2010). 

 

Jiří Čevela

Datum poslední změny: 20.2.2020