Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Harafica

Tisk


Charakteristika: cimbálová muzika

Datum narození/zahájení aktivity:0.0.1999
Text

Harafica, cimbálová muzika, zahájení činnosti 1999, Uherské Hradiště.

 

Cimbálová muzika Harafica byla založena v roce 1999 jako mladá cimbálová muzika při Základní umělecké škole Uherské Hradiště. Prvním vedoucím a zakladatelem byl Pavel Štulír, učitel a také významná osobnost v oblasti rozvoje folklóru a cimbálových muzik na Uherskohradišťsku. Od základní umělecké školy se muzika osamostatnila v roce 2005.

Repertoár Haraficy vychází z lidové hudby. Inspiraci čerpá jednak ve folkloru Moravského Slovácka, ale také v některých etnografických regionech Slovenska, Maďarska a Rumunska. Kromě tradiční hudby Harafica ve svých písních a skladbách využívá také prvky dalších hudebních žánrů, jako např. jazzu, klasické hudby, folku či world music. 

Uměleckým vedoucím muziky je Petr Gablas, který navazuje na práci Pavla Štulíra a je zároveň cimbalistou Haraficy. Od roku 2010 je primášem Martin Melichárek. Cimbálová muzika vystupuje ve složení Martin Melichárek (housle), Petr Štulír (housle), Jan Bazala (housle), Luděk Hosnedl (viola), Andrej Vališ (viola), Petr Gablas (cimbál), Milan Gablas (kontrabas), Vojtěch Šobáň (klarinet).

Kromě klasických koncertů se cimbálová muzika zapojuje do různých uměleckých projektů. Účinkovala např. v představení Slovácko sa súdí aneb Fašaňk z věcí ludských ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. S herci z tohoto divadla Harafica také pravidelně připravuje komponované pořady s názvy Letní jízda a Zimní jízda. Dále Harafica spolupracovala např. s dívčím sborem Darebnice, komorním souborem Ensemble Opera Diversa či Vojenským uměleckým souborem Ondráš. V roce 2017 Harafica oslavila  osmnácté výročí vzniku projektem Harafica symfonic, v rámci něhož vystoupila se symfonických orchestrem.


Diskografie

CD Harafica I, Cimbal Classic, 2010.

DVD s Jízdami ve Slováckém divadle, Tonstudio Rajchman, 2014.

CD Harafica II, Tonstudio Rajchman, 2014.

Literatura

www.harafica.eu

 

Petra Martinková

Datum poslední změny: 4.9.2019