Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Talich, Jan 3)

Tisk


Charakteristika: houslista, dirigent, hudební pedagog

Datum narození/zahájení aktivity:11.3.1967
Text

Talich, Jan 3), houslista, dirigent a hudební pedagog, narozen 11. 3. 1967, Praha.

 

Prasynovec Václava Talicha, Jan Talich ml., studoval hru na housle na lidové škole umění ve třídě Magdaleny Mickové, od roku 1981 na pražské konzervatoři v houslové třídě Vladimíra Rejška a počínaje akademickým rokem 1987/88 zahájil studium houslí na Hudební fakultě AMU u Václava Snítila.  Roku 1989 se stal laureátem mezinárodní houslové soutěže Václava Humla v Záhřebu a ještě téhož roku vycestoval do Spojených států amerických, kde rok studoval na Chicago College of Performing Arts, kam byl pozván houslovým virtuosem Shmuelem Ashkenasim. V postgraduálním studiu pak Talich pokračoval dvouletým působením na Guildhall School of Music and Drama v Londýně ve třídě Yfraha Neamana. V britské metropoli se také seznámil se svou budoucí manželkou Amelií Kate Summerhayes, také houslistkou, se kterou se oženil roku 1992.

Po návratu do vlasti téhož roku plánoval dokončit své studium na pražské AMU, avšak po neshodách s pedagogy se rozhodl opustit školu ještě před získáním titulu. Tento handicap mu však v budoucí kariéře potíže nezpůsobil a v pětadvaceti letech založil Talichův komorní orchestr (dnešní Talichovu komorní filharmonii). Talich byl také zakládajícím členem Kubelíkova tria, avšak mimo tato dvě uskupení aktivně působil i v klavírním kvartetu. Roku 1997 ukončil své členství v Kubelíkově triu, když vystřídal svého otce Jana Talicha st. v pozici primária Talichova kvarteta. V Talichově komorní filharmonii Jan Talich ml. nabíral dirigentské zkušenosti, až se stal roku 2008 šéfdirigentem Jihočeské komorní filharmonie v Českých Budějovicích.

Kromě své dirigentské pozice a členství v Talichově kvartetu se věnuje i sólové koncertní činnosti. V Talichově komorní filharmonii ale i Jihočeské komorní filharmonii často vystupuje jako dirigent i coby sólista v jedné osobě. S Talichovým komorním orchestrem jako sólista například nahrál Vivaldiho Čtvero ročních dob, Bachovy Braniborské koncerty či Beethovenův Houslový koncert D dur a mnoho dalších skladeb od baroka až po 20. století. Vystupuje však i jako hráč v obsazení klavír – housle. Jako člen komorních uskupení nahrál díla Bohuslava Martinů, Josefa Suka či Antonína Dvořáka. S Talichovým kvartetem také aktivně vystupuje po celém světě, od Ameriky až po Japonsko.

Talich působí i jako vyhledávaný pedagog, a to v sólovém i komorním oboru. Je pravidelně zván jako lektor na kurzy Sommerakademie Prag-Wien-Budapest pořádané Musik Universität für Musik und darstellende Kunst Wien v Reichenau an der Rax, kde vyučuje po boku svého učitele Shmuela Shkenasi a mnoha dalších světových houslových osobností. Od roku 2006 pravidelně vyučuje na Francouzsko-české hudební akademii v Telči.


Diskografie

Diskografie (výběr):

 

Bach, Johann, Sebastian: Braniborské koncerty č. 3 a 5; Vivaldi, Antonio: Čtvero ročních dob, op. 8 (CD, Subterra 1994);

Bartók, Béla: 44 Duos for 2 Violins (CD, Indesens 2012);

Brahms, Johannes: 21 Hungarian Dances (CD, Warner Classics – Parlophone 2003);

Martinů, Bohuslav: Otvírání studánek, Legenda z dýmu bramborové nati, Mikeš z hor (CD, Supraphon 2009);

Martinů, Bohuslav: Dua č. 1, „3 Madrigaly“, č. 2, Sonáta pro violu, Komorní hudba č. 1 (CD, Supraphon 2008);

Mozart, Wolfgang Amadeus: Sinfonia concertante in E flat major, K. 364/Duos, K. 423 and 424 (CD, Calliope 2012);

Mozart, Wolfgang Amadeus: Violin Concertos Nos. 3 and 5 (CD, Calliope, 2006);

Schulhoff, Erwin: Divertimento, Sextet, Duo/Komorní dílo Vol. 2 (CD, Supraphon 1995);

Shostakovich, Dmitri: Violin Sonata (CD, Phsis Music 2006);

Smetana, Bedřich: Z domoviny; Dvořák, Antonín: Romantické kusy pro housle a klavír op. 75; Janáček, Leoš: Sonáta pro housle a klavír; Suk, Josef: Čtyři skladby pro housle a klavír op. 17 (CD, Supraphon 1995).

Literatura

Vargová, Marie: Pokračovatel talichovské tradice: houslista a dirigent Jan Talich (bakalářská práce, Hudební fakulta JAMU, Brno 2013).

 

https://reportermagazin.cz/a/iRGD4/jan-talich-hudebni-obojzivelnik

www.casopisharmonie.cz/rozhovory/jan-talich-houslista-a-dirigent.html

https://vltava.rozhlas.cz/jan-talich-ne-vsichni-mohou-byt-solisty-ale-nase-skolstvi-je-k-tomu-pripravuje-5399241

 

Patrik Červák

Datum poslední změny: 16.5.2019