(Cvrčci)
Charakteristika: Dětský pěvecký sbor
Datum narození/zahájení aktivity:0.0.1966
Text
Ústecký dětský sbor (Cvrčci), dětský pěvecký sbor, zahájení činnosti 1966, Ústí nad Labem.
Sbor vedou od jeho založení pedagogové a manželé Vlastimil Kobrle a Anna Kobrlová. Se sborem také spolupracují Petr Zeman, Martina Zemanová a Václav Krahulík. Těleso působí pod Kulturním střediskem města Ústí nad Labem. Přípravné oddělení tohoto sboru nese název Cvrčci. Ústecký dětský sbor pravidelně koncertuje v celé České republice; zavítal také do Belgie, Bulharska, Dánska, Finska, Holandska, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Řecka, Slovenska, Švýcarska, Španělska, USA a do Velké Británie. Repertoár sboru zahrnuje současnou českou tvorbu, renesanční vokální polyfonii, úpravy českých lidových písní, písně různých národů, černošské spirituály, duchovní hudbu atd. Těleso také premiérovalo několik skladeb, mezi které patří např. Slezské koledy a Halekačky Otmara Máchy, či Missa brevis Fis dur – Křinická Miloše Boka. Díky interpretaci nových skladeb si sbor vydobyl uznání na domácích i zahraničních pódiích, festivalech a v mnoha soutěžích dosáhl významných úspěchů. Těleso mnohokrát natáčelo v domácích, ale i zahraničních rozhlasových a televizních studiích např. v Holandsku, Bulharsku, Stuttgartu, Varně, Vídni, Atlantě apod. Účinkovalo v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem v inscenacích Carmen, Tosca, Jakobín, Bohéma, České jesličky, v dětské opeře Pohádky z lesa a v Příhodách lišky Bystroušky. Spolupracuje také se Severočeskou filharmonií Teplice. Stálo u zrodu Mezinárodního festivalu sborového zpěvu v Ústí nad Labem, jehož se pravidelně účastní. Každoročně organizuje vánoční koncerty.
Během svého trvání bylo těleso i jeho sbormistři několikrát oceněni řadou uznání a prestižních cen při různých domácích, ale i zahraničních festivalech a soutěžích. V roce 1973 získal sbor Zlatou palmu v Opavě, roku 1978 obdržel 2. cenu na festivalu Zlatý vavřín v Olomouci, o dva roky později na tomto festivalu zvítězil. V letech 1979 a 1980 získal zlaté pásmo v Písních přátelství v Olomouci. Ze zahraničních festivalů účinkoval např. v Atlantě v roce 1996, na dvou sborových festivalech Idaho International Choral Festival 2006 ve městě Pocatello a International Choral Festival v Missoule v Montaně ve stejném roce, v britském Shrewsburry v roce 1997, v holandském Arnhemu roku 1991 apod. Sbormistru Vladimíru Kobrlovi byla udělena Cena Františka Lýska za mimořádný přínos v interpretační sbormistrovské činnosti.
V posledních letech sbor intenzivně spolupracuje se skladatelem Milošem Bokem. V roce 2004 uskutečnil nahrávku mší tohoto autora pro dětský sbor a orchestr.
Diskografie
Ústecký dětský sbor (Panton 1986);
Ústecký dětský sbor (Antiphona 1992);
Ústecký dětský sbor (Albis 1996);
Vánoční koncert ÚDS (Albis 1999);
Vánoce s Ústeckým dětským sborem/koncerty 1999 a 2000 ÚDS (Albis 2001);
Ústecký dětský sbor – live (b. m. 2000);
Symfonické koledy, Missa brevis Es dur, Missa brevis Fis dur (Elgar 2004);
Anděl Páně – soundtrack k filmu (b. m 2005);
Hymnus k Duchu Svatému in Credo (b. m. 2006);
Ústecký dětský sbor – 40 let (b. m. 2006);
Missa brevis Fis dur, Hymnus k Duchu Svatému (Elgar 2007).
30 let Ústeckého dětského sboru. Kulturní středisko Albis, 1996, Ústí nad Labem.
Ústecký dětský sbor 35 let. Kulturní středisko Albis, 2001, Ústí nad Labem.
40 let ÚDS. Kulturní středisko města v Ústí nad Labem, 2006, Ústí nad Labem.
www.ceske-sbory.cz
www://web.hippoware.cz/albis/
Zuzana Králová Datum poslední změny: 14.11.2009