Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Helekal, Jiří

Tisk


Charakteristika: Zpěvák, kytarista, skladatel

Datum narození/zahájení aktivity:13.2.1947
Text

Helekal, Jiří, zpěvák, kytarista, skladatel, narozen 13. 2. 1947, Praha.

 

Učil se na množství nástrojů včetně banja, které uplatnil ve školním věku v první kapele dixielandu. Více než violoncello po nedokončeném dvouletém studiu na konzervatoři mu zůstala k užitku kytara, která ho provází na pódiu od vstupu do beatové skupiny Komety v roce 1963, jakož i lekce komponování na lidové konzervatoři Jaroslava Ježka. První profesionální angažmá mu nabídli v roce 1968 Shut Up Františka Ringo Čecha. Externí skupina divadla Semafor si předurčila rovněž samostatnou zájezdovou činnost, kterou zahájila 27. ledna 1969 v Ostravě uvedením pořadu The Shut Up Present George King Helekal. Přízvisko král zvolil Čech pro Helekala po vzoru světově uznávaného tygra z Walesu Toma Jonese, z jehož repertoáru zpěvák s oblibou čerpal a vystavoval tak na odiv podobnou barvu hlasu a jeho nadprůměrný rozsah. Od Jonese převzatou skladbou I´ll Never Fall In Love Again s českým textem Jiřího Grossmanna Mávám vám také Helekal v roce 1969 debutoval na singlu Supraphonu. Jakkoli se zpěvákova produkce na deskách kvantitativně rozběhla, převahu měly bez většího rozmyslu vybírané, česky přezpívané světové hity. Čtvrtý singl z roku 1970 zaznamenal dvojí změnu, ohlásil Helekalův přestup od Supraphonu k Pantonu a přinesl původní skladbu autorské dvojice Jiří Kaleš - F. R. Čech, k níž Jiří Černý v Aktualitách Melodie (1970, č. 12, s. 3) podotkl: „V pomalém tempu Helekal naznačuje, jak asi přišel k přídomku King, celek je ale opět rozpačitý a před Helekalem je ještě dlouhá cesta k výraznému, suverénnímu projevu.“ Lépe se Helekalovi dařilo v představeních Semaforu (Čarodějky, Kytice), v nichž probleskoval jeho komediální talent.

Po spojení s doprovodnou skupinou Proměny v roce 1973 pohltil Jiřího Helekala střední proud populární hudby s jeho vábničkami, na tehdejší poměry četnými výjezdy do sousedních zemí a veřejností sledovanými písničkovými festivaly, ale i bezkoncepčností a roztěkaností. I to je důvod, proč zpěvákovi vyšlo debutové album 18 až v roce 1981. Na velkých akcích se zdálo být pro Helekala nejúspěšnější účinkování na Děčínské kotvě v roce 1980 (3. místo v hlavní soutěži).

V 80. letech se těžiště Helekalovy pěvecké činnosti přesunulo do skupiny Maximum Petra Hanniga, častěji se také angažoval jako autor písní pro své kolegy, např. Věru Martinovou, Evu Pilarovou a Ivetu Bartošovou. V poslední době nachází uplatnění v muzikálech (Kleopatra, Rebelové, Tři mušketýři, Angelika). Jiří Helekal rovněž hraje v Čechově prozatímním divadle, s dcerami Anetou a Kateřinou vystupuje pod hlavičkou skupiny Helekaly family, objevil se ve filmu Rafťáci, produkuje a skládá.


Diskografie

18 (Panton 1981, reedice Supraphon 2007).

Jen mi věnuj kousek ráje (Supraphon 1988, reedice 2008).

Tulákův návrat 1969-1978 (kompilace Supraphon 1990, reedice 2008).

Literatura

I. Lexika

EJ 1990 (heslo Jan Rejžek).

 

II. Ostatní

Horáček, František: Jiří Helekal – předčasně korunovaný král (Melodie 1973, č. 3, s. 79).

 

III. Internetové zdroje

www.helekal.cz

 

Jaromír Tůma

Datum poslední změny: 22.1.2015