Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Kříž, Bora

Tisk

(Kříž, Lubor)

Charakteristika: Jazzový hudebník – multiinstrumentalista (hráč na akordeon, piano, zpěvák), dirigent, skladatel a aranžér

Datum narození/zahájení aktivity:6.7.1926
Datum úmrtí/ukončení aktivity:12.10.1987
Text

Kříž, Bora (vl. jm. Kříž, Lubor), jazzový hudebník – multiinstrumentalista (hráč na akordeon, piano, zpěvák), dirigent, skladatel a aranžér, narozen 6. 7. 1926, Kladno, zemřel 12. 10. 1987, Praha.
 
Navštěvoval a ukončil obchodní školu a souběžně se učil hře na housle a trubku. Od 1942 byl členem orchestru Jaroslava Maliny, v němž působil jako sólista na akordeon. S vokální skupinou Lišáci nejdříve spolupracoval jako doprovázeč, když se však později stal jejím leadrem, posunul její původně trampskou stylovou orientaci blíže ke swingovému projevu. Lišáci pod Křížovým vedením nahráli po skončení války pro Ultraphon čtyři snímky, z nichž zejména foxtrot Už to máme za sebou dosáhl značné popularity. V letech 1945–46 Kříž doprovázel na zájezdových programech Jana Wericha a později spolupracoval s mnoha dalšími známými osobnostmi, mezi nimiž byli např. Vlasta Burian, Rudolf Cortés, Ferenc Futurista, Nelly Gaierová, Ljuba Hermanová, Václav Irmanov, Arnošt Kavka, Vlasta Průchová, Yvetta Simonová, Jiří Suchý, Inka Zemánková a další. V období 1959–66 převzal vedení orchestru Jiřího Procházky, ale přitom byl zaměstnán jako brusič v kladenských ocelárnách. Vedle zaměstnání vedl v Kladně místní pěvecké sbory a podnikový taneční orchestr, jako lektor předával zkušenosti amatérským hudebníkům a působil jako předseda kvalifikační komise pro lidové hudebníky. Napsal a aranžoval řadu skladeb, z nichž byly vydány tiskem nebo vyšly na deskách např. písničky Kdo má zpěv rád, On a já, Ty a já, Z bílých růží.
 
V roce 1977 po otevření nového pražského jazzového klubu Parnas založil jazzové trio, v němž hrál na kontrabas a basovou kytaru Vít Fiala a na bicí nástroje střídavě Ivan Dominák, František Zeman a nejčastěji Vladimír Žižka. S repertoárem sestaveným ze swingových a mainstreamových standardů (výrazně v něm byly zastoupeny písničky otextované Josefem Kainarem) se Trio Bory Kříže zúčastnilo domácích festivalů (Slánské jazzové dny, Jazz Praha apod.) a absolvovalo několik zahraničních zájezdů, především do tehdejší Německé demokratické republiky. Toto období je skromně zachyceno na EP Trio Bory Kříže a na posmrtně vydaném albu Tak hraje swing Bora Kříž. Osobnosti tohoto hudebníka věnoval pozornost také Československý rozhlas v pořadech Návštěva u Bory Kříže, Lišáci po 20 letech, Křížem krážem s harmonikou Bory Kříže apod., a stejně tak  i Československá televize (vstupy v pořadech Studio M a Muzeum populární hudby).


Diskografie

Trio Bory Kříže (Panton 1987);
Tak hraje swing Bora Kříž (Panton 1988).

Literatura

I. Lexika
EJ.

II. Ostatní
Dorůžka, Lubomír: Lišáci na cestách (Jazz 1947, č. 1, s. 14).
Flügge, Herbert (Melodie und Rhythmus 1982, s. 22).
Novák, Jiří: Poslední Lišák odešel (Akcent č. 3).
Střížovská Eva: Trio Bory Kříže (Mladý svět 1980, č. 17, s. 23).
Titzl, Stanislav: Vokální skupiny – Lišácké intermezzo (Melodie 2, 1964, č. 8, s. 116).
Vanderka, Arne: Z kapitoly o harmonice a harmonikářích (Melodie 22, 1984, č. 2, s. 53).
 
Ivan Poledňák

Datum poslední změny: 9.2.2009