Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Kybic, Richard

Tisk


Charakteristika: Zpěvák, skladatel, kytarista a leader

Datum narození/zahájení aktivity:1.12.1949
Datum úmrtí/ukončení aktivity:12.5.2003
Text

Kybic, Richard, zpěvák, skladatel, kytarista, leader, narozen 1. 12. 1949, Chrást, zemřel 12. 5. 2003, Praha.
 
Vyrůstal v Chrástu, odkud se přestěhoval s rodiči do Plzně. V roce 1963 začal hrát na kytaru ve skupině 99 a než se uplatnil v Armádním uměleckém souboru, prošel ještě soubory Exciters a Daisy. Po vojně v triu Cathedral prvně spojil funkci kytaristy se zpěvem. S další skupinou Society se profesionalizoval, když začala v sezoně 1972/73 pod názvem Orchestr Svatopluka Čecha doprovázet zpěvačku Valerii Čižmárovou. Trvalo to ale pouhý rok a Kybic společně s bubeníkem Jiřím Langem a basovým kytaristou Jiřím Šindelářem se rozhodli pro angažmá ve skupině Mahagon, která nebyla totožná s předním pražským jazzrockovým tělesem. V další kapele Bumerang už Richard Kybic převzal povinnosti kapelníka a 1980 se s ní prvně zapsal na singl Supraphonu Jen jednou/Zeptám se racků. Kapela, kterou s ním tvořili Radek Křemenák (basová kytara), Vladimír Nový (klávesy) a Jiří Lang (bicí) sloužila o sezonách 1980–82 zároveň jako doprovodný soubor zpěvačky Petry Janů.
 
V říjnu 1981 založil z podnětu manažera Ladislava Vostárka skupinu Turbo, do které si z Bumerangu přivedl Jiřího Langa (celkem spolu hráli třicet let), zatímco Křemenák a Nový přijali nabídku kytaristy Radima Hladíka a vstoupili do skupiny M. efekt. Především pro Turbo složil Kybic na sto písniček (zpravidla s Vostárkovými texty) včetně singlových bestsellerů Přestáváš snít, Díky, já jdu dál, Chtěl jsem mít, Hráč, Láska z pasáží a Kdo z nás je vinný (se slovy Vladimíra Mertlíka). V nových ekonomických podmínkách po roce 1989 se však většina členů skupiny přeorientovala na podnikání a Kybic si otevřel velkoobchod s hračkami.
 
Impulsem pro comeback se stalo 1999 společné vystoupení Turba se skupinami Slade a Uriah Heep v Plzni na Lochotíně. Do obnovené umělecké dráhy se však Kybicovi postavila zákeřná nemoc, které posléze podlehl. Až do posledních dní skládal a podomácku pořizoval demonahrávky, které skupina Turbo a firma EMI se souhlasem vdovy Zuzany Kybicové použily na posmrtně vydaném albu Byl to hráč, když je pod dohledem Pavla Větrovce ml. zkombinovaly se studiově pořízenými dotáčkami. I přes kontroverznost projektu, který současně představil Kybicova nástupce ve skupině Turbo Miroslava Chrástku, se tak dostaly na veřejnost některé neznámé Kybicovy skladby, jako Kde není láska a Mezi dvěma světy. Na úvod desky zazpíval píseň Hráč Josef Vojtek, který tak za přátele z muzikantského světa vzdal plzeňskému rockerovi hold.
Diskografie
Totožná s diskografií skupiny Turbo.
Byl to hráč (posmrtný tribut připsaný "Turbu s Richardem Kybicem", EMI 2003).
Literatura
Kroc, Vladimír: 24 otázek pro Richarda Kybice (Melodie 1989, č. 9, s. 259).
 
Jaromír Tůma
Datum poslední změny: 12.11.2003