Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Baglioni, Antonio

Tisk


Charakteristika: pěvec-tenorista, hudební pedagog a skladatel

Text
Literatura

Baglioni, Antonio, pěvec-tenorista, hudební pedagog a skladatel, místo a datum narození i úmrtí neznámé.

 

Umělecká činnost Antonia Baglioniho započala mezi léty 1780–90. Poslední zmínky o Baglionim jsou z doby kolem roku 1803. S jistotou nelze mluvit o jeho rodině, protože příjmení Baglioni bylo v tehdejší Itálii v pěveckých kruzích více než četné. Je tedy možné, že je Antonio jedním z příbuzných nejznámějšího Francesca Baglioniho – pravděpodobně syn jedné z jeho dcer, na což odkazuje korespondence Antonia Salieriho. Baglioniho dlouhá působnost ve společnosti impresária Guardasoniho a náročnost pěveckých partů, které mu byly svěřeny či pro něj přímo složeny (Mozartovy opery) dokládá jeho úspěch a pěveckou techniku, které byly v různých dokladech chváleny i kritizovány. Antonio Baglioni ztvárnil při premiéře roli Dona Ottavia v Mozartově opeře Don Giovanni a o čtyři roky později Tita v La Clemenza di Tito. Jeho úspěch odráží délku působení v operní skupině Domenica Guardasoniho, pod jehož vedením spolupracoval se souborem zhruba od roku 1787 do roku 1795 (nebo počátkem roku 1796), jako první tenor Guardasoniho společnosti v Praze, Lipsku a Varšavě. Za tuto dobu své působnosti v jeho společnosti zpíval v operách La donne Fanatiche, Le contessa di Novaluna, L’amor constante či Il capriccio drammatico na hudbu Giuseppa Gazzanigy a libreto Giovanni Bertatiho. Další z důležitých rolí bylo ztvárnění Colloarda v La Molinara Giovanni Paisielliho, jež pravděpodobně zpíval při premiéře v Neapoli, Varšavě i v Praze.

Antonio Baglioni se poté věnoval výuce zpěvu. Někteří jeho žáci se stali slavnými pěvci, například i Giulietta da Ponte – vnučka Lorenza da Ponte. Baglioni také vydal soubor vokálních cvičení a duet Sommo ciel; jeho jediná další existující díla jsou Ave Regina coelorum in mi be molle maggiore pro tři hlasy, árie Come aboro fu decisoDuetto pro 2 housle z roku 1803. Je to jeden z mála zpěváků, pro něž Mozart napsal více než jednu důležitou operní roli.


Literatura

I. Lexika

Meloncelli, Raoul: Baglioni, Antonio (Dizionario Biografico degli Italiani 5, 1963, s. 194–195).

Mackenzie, Barbara Dobbs: Baglioni, Antonio (The New Grove Dictionary of Opera 1, 1992, s. 278).

Meloncelli, Raoul: Baglioni, Antonio (Dizionario della Musica e dei Musicisti 1, 1994, s. 277).

New Grove2.

Grove5.

 

II. Ostatní

Watson, Henry: “Don Giovanni”: An Incident in the Life of Mozart (The American Art Journal 6, č. 13, 1867, s. 193–194).

Campana, Alessandra: Mozart‘s Italian Buffo Singers (Early Music 19, č. 4, 1991, s. 580–584).

Rice, John: Antonio Baglioni, Mozart’s First Don Ottavio and Tito, in Italy and Prague (in Böhmische Aspekte des Lebens und des Werkes von W. A. Mozart, Praha 2011, s. 295–322).

 

Natálie Vančurová

Datum poslední změny: 14.9.2018