Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Bárta, Dan

Tisk


Charakteristika: Zpěvák, skladatel a textař

Datum narození/zahájení aktivity:14.12.1969
Text

Bárta, Dan, zpěvák, skladatel a textař, narozen 14. 12. 1969, Karlovy Vary.
 
Do třinácti let vyrůstal v Toužimi, odkud přesídlil do Dlouhé Vsi u Sušice. Tam se poznal s Romanem Holým, který později v Praze významně ovlivnil jeho uměleckou dráhu. V Plzni navštěvoval gymnázium a po neúspěšném pokusu o vstup na vysokou školu zvolil nástavbu pro rentgenové laboranty. Během studií zpíval s místní rockovou kapelou Tom Sawyer a s některými jejími členy založil 1991 skupinu Alice. S tou o rok později nahrál v ostravském studiu Citron album Yeah!, které produkoval David Koller. Bubeníkovi skupiny Lucie se zalíbily demo nahrávky Alice, proto ji přizval na společné turné s Lucií. K Lucii, ale ještě více ke kalifornským Guns N‛Roses byla streetrocková Alice ostatně nejčastěji přirovnávána. Obvykle vystupovala v sestavě Dan Bárta (zpěv), Martin Střeska a Lumír Václavík (kytary), Jiří Mikeš Milý (basová kytara) a Michal Pošvář (bicí). Po odchodu Pošváře ho u bicích nahradil Milý a jako basový kytarista nastoupil Zdeny Podskalský.
Skupina s Bártou dále vydala alba Ústa hromů (1994) – s pomocí Radima Hladíka a s některými texty Oskara Petra a Ivana Hlase – a Alice (1995) a byla vybrána jako předkapela pro pražský koncert amerických Mr. Big a při jiné příležitosti i britských Slade. Ačkoliv Alice proklamovala soudržnost kolektivním autorstvím písní a uplatnila několik hitů – Ani náhodou, Pomalá a Klidná (v produkci Ivana Krále) –, Dan Bárta budil pozornost i vně rockového prostředí. V roce 1994 přijal na pozvání producenta a režiséra Petra Novotného angažmá v nastudování muzikálu Jesus Christ Superstar. Širší veřejnost tak poznala Bártu jako Jidáše resp. Ježíše v inscenaci, která se hrála na pražském Výstavišti. Samotný Dan Bárta se 600krát převtělil v Jidáše a 33krát v Ježíše, v dalším muzikálu skladatele Andrewa Lloyda-Webbera Evita sehrál 150krát Che Guevarru.      
Jakkoli se Bárta snažil i z nové pražské adresy plnit své závazky k plzeňské Alici, 1977 se skupina rozešla a tím se uzavřelo i zpěvákovo rockerské období. Začal se pěvecky vzdělávat u Eduarda Klezly a stále častěji poslouchal a poznával rhythm-and-blues a jazz. Hlavní zásluhu měl na tom klávesista, kapelník a iniciátor mnoha zajímavých hudebních projektů Roman Holý. S Holým, ale i s kytaristou Miroslavem Chyškou, který ho rovněž silně ovlivnil, se Bárta krátce sešel v supergroup Die el. Eleffant!? a trvale ve funk-rapových J. A. R, s nimiž zpíval na čtyřech albech. Kromě toho se Holý a Bárta spojili se zpěvačkou Darinou Rolins v popové skupině Sexy Dancers, kterou Akademie populární hudby vyhlásila objevem roku 1999 a nejlepším tanečním projektem. V tom roce se Bárta uvolnil ze závazků ke společnosti Popron Music vydáním bilančního alba Dan Bárta &..., kde v defilé svých bývalých i současných kapel a spolupracovníků uvedl rovněž píseň Emila Viklického Neotvírej dům, kterou nazpíval s autorovým jazzovým combem a naznačil tak své možnosti i v tomto žánru. 
V roce 2000 se Bárta představil ve své první filmové roli Vodníka v Kytici. Ve stejném roce vyšlo jeho první sólové, překvapivě introvertní a vlastními texty zdůvěrněné album Illustratosphere, které dalo název i koncertní konstelaci  Dan Bárta (zpěv), Miroslav Chyška, později Jaroslav Friedl (kytara), Filip Jelínek (klávesy), Stanislav Mácha (piano), Robert Balzar (basa) a Jiří Slavíček (bicí). Tato sestava, která popularizovala na naší scéně málo rozšířenou akustickou groove music, se znovu prosadila na následující obrazotvorné Bártově sólovce Entropicture (2003), kterou akademici vyzvedli jako „nejlepší zvukový záznam“ a Dana Bártu vyhlásili zpěvákem roku. Celkem za svou kariéru získal Dan Bárta pět „Andělů“ Akademie populární hudby, z nichž jednoho demonstrativně vhodil do Vltavy – údajně v roce, kdy nic nevytvořil. V dubnu 2005 představil Dan Bárta průřez svou tvorbou – od Alice přes Sexy Dancers až po Illustratosphere – na dvou koncertech v pražském Paláci Akropolis, jejichž záznam vyšel na albu Retropicture – Live. 23. 4. 2006 se Dan Bárta opět po roce představil  v Praze v Divadle Archa koncertně se skupinou Illustratosphere.
Dan Bárta má množství dalších zájmů, vyhledává cesty do vzdálených exotických krajů, kde se zabývá fotografováním hmyzu.  


Diskografie

Yeah! (se skupinou Alice, Gang Records/Popron 1992);
Ústa hromů (se skupinou Alice, Popron Music 1994);
Best of Plzeň („live“ kompilace plzeňských skupin Alice, Burma Jones a Nastřižené vlasy, Popron 1994);
Elephantology?! (s Die el. Eleffant!?, Popron Music 1994);
Mydli – to! (s J. A. R., Sony BMG 1994);
Alice (Popron Music 1995);
Mein Kampfunk (s J. A. R., Sony BMG 1997);
Butcher´s On The Road (se Sexy Dancers, Sony BMG 1998);
Homo fonkianz (s J. A. R., Sony BMG 1999);
Dan Bárta & ... (mj. s Alicí, Bárou Basikovou, J. A. R. a Sexy Dancers, Popron Music 1999);
Ťo ti ťo - Jemixes (s J. A. R., Sony BMG 2000);
Illustratosphere (Sony BMG 2000);
Entropicture (s Illustratosphere, Sony BMG 2003);
Retropicture – Live (s Illustratosphere, Sony BMG 2005).

Literatura

I. Lexika
Kdo je kdo. Osobnosti české současnosti (Praha 2005).
 
II. Ostatní
Kučerová, Markéta: Alice pro tvrdá děvčata (Melodie 1992, č. 9, s. 18).
Korál, Petr: Nad Alicí hvězdy jsou (Rock & Pop 1992, č. 7, s. 22).
Kotrbová, Martina: Chlapnutí Dana Bárty (Rock & Pop 1994, č. 9, s. 8).
Bezr, Ondřej: Alice nevohřejvá starou polívku (Rock & Pop 1994, č. 10, s. 17).
Kotrbová, Martina: Vosí žihadlo přímo kam? (Rock & Pop 1995, č. 24, s. 24).
Korál, Petr: Ani Ježíš, ani Jidáš (Rock & Pop 1998, č. 3, s. 58).
Tůma, Jaromír: Zpěvák, který má o sobě jasno (Playboy 2000, č. 4, s. 86).
Korál, Petr & Diestler, Radek: Jestli to takhle cítíš, tak to udělej (Rock & Pop 2000, č. 12, s. 43). Polívka, Tomáš S.: Dan Bárta/Illustratosphere: Entropicture (recenze, Rock & Pop 2003, č. 12).
Švamberk, Alex: Člověk je plný nejistoty (Právo 21. 8. 2004, s. 12).

www.danbarta.cz

 
Jaromír Tůma

Datum poslední změny: 9.2.2009