Český hudební slovník osob a institucí

Kofroň, Jaroslav

Charakteristika: Hudební teoretik, skladatel, pedagog, dirigent a hornista

Datum narození/zahájení aktivity: 5.2.1921
Datum úmrtí/ukončení aktivity: 22.7.1966

Kofroň, Jaroslav, hudební teoretik, skladatel, pedagog, dirigent a hornista, narozen 5. 2. 1921, Vletice, zemřel 22. 7. 1966, Bulharsko.

 

Absolvoval učitelský ústav v Příbrami. Během studia hrál v Příbramské filharmonii. Pokračoval na Pražské konzervatoři, kde studoval hru na lesní roh u Emanuela Kauckého, hudební teorii u Antonína Modra a sborový zpěv u Vojtěcha Bořivoje Aima. V roce 1948 se stal profesorem Pražské konzervatoře.

Již v době studií na konzervatoři hrál v orchestru Velké operety (později Divadlo v Dlouhé) a v Pražském velkém orchestru. V letech 1949–50 byl dirigentem Pěveckého sdružení pražských učitelů a poté řídil pěvecké sdružení Pražská Typografia. Od roku 1952 byl členem Komorního sdružení profesorů pražské konzervatoře. V letech 1953–54 byl sbormistrem a druhým dirigentem Pražské zpěvohry. Komponoval zejména skladby pro lesní roh, jak instruktivní, tak koncertní. Kromě toho byl autorem mnoha skladeb taneční a estrádní hudby a sborových úprav lidových písní. Sbíral lidové písně z oblasti středního Slovenska, od Horehroní až po Važec a z okolí Valaské Belé. Jeho sbírka obsahuje na 300 původních písní. Je autorem mnoha odborných a učebních textů.


Literatura:

ČSHS.

 

Simona Sedláčková


Datum poslední změny: 22.10.2012