Český hudební slovník osob a institucí

Gablas, Petr

Charakteristika: cimbalista, pedagog, skladatel

Datum narození/zahájení aktivity: 13.2.1987

Gablas, Petr, cimbalista, pedagog, hudební dramaturg, režisér, aranžér, skladatel, narozen 13. 2. 1987, Uherské Hradiště.

 

K hudbě se dostal v pěti letech, kdy se začal učit hrát na akordeon a o rok později na cimbál u Ľudovíta Daniela na Slovensku. V patnácti letech začal studovat hru na cimbál na brněnské konzervatoři ve třídě Dalibora Štrunce. Po absolutoriu dále studoval hudební režii na Akademii múzických umění v Praze.

Od roku 2006 působí jako pedagog cimbálu na ZUŠ Uherské Hradiště, vyučoval také na ZUŠ Kyjov (2014–18) a od roku 2012 je rovněž pedagogem na Konzervatoři Brno.

Petr Gablas je cimbalistou a uměleckým vedoucím Cimbálové muziky Harafica, pro kterou připravuje hudební projekty po dramaturgické i aranžerské stránce.

Kromě CM Harafica působí jako cimbalista v různých projektech napříč žánry. Spolupracuje s Městským divadlem Brno, Divadlem Radost, Státní operou Lipsko, Slováckým divadlem v Uherském Hradišti či se Slováckým komorním orchestrem. Jako interpret se podílel na nahrávkách řady sólistů, např. Václava Bárty, Dalibora Bárty, Nadi Urbánkové či Jiřího Procházky.

 Aranžérsky, režisérsky i interpretačně se podílel na CD nahrávce Harafica (2010). V letech 2010–11 vytvořil komponovaný pořad moravských a slovenských koled v úpravě pro cimbálovou muziku, smíšený sbor a komorní orchestr s názvem Vánoce ve staletích. V roce 2013 vytvořil hudbu ke kampani Přeskočilo nám, která sloužila k propagaci předplatného Slováckého divadla. Režíroval CD Cimbálové muziky Bálešáci s názvem Za špiců v ulici (2014). V roce 2014 aranžoval, režíroval a nahrál CD Harafica II. V letech 2014–16 napsal a nahrál hudbu k divadelnímu představení Nezbedná pohádka a podílel se i na nastudování s herci Slováckého divadla. Spolupracoval na aranži, nastudování a nahrávce animovaného klipu Cigánova smola (2014–16). Je autorem projektu Cimbálové muziky Harafica a symfonického orchestru Harafica symphonic (2016–17). Hudebně režíroval CD Cimbálové muziky Lália (2017) a CD Široko, daleko Cimbálové muziky Bálešáci (2018). Petr Gablas je spoluautorem koncertního projektu Cimbálové muziky Harafica a VUS Ondráš k výročí vzniku Československa (2018).


Diskografie:

CD Harafica I, Cimbal Classic, 2010.

DVD s Jízdami ve Slováckém divadle, Tonstudio Rajchman, 2014.

CD Harafica II, Tonstudio Rajchman, 2014.

Literatura:

www.harafica.eu

www.slovackedivadlo.cz/inscenace/nezbedna-pohadka

www.zusuh.cz/petr-gablas-bca

 

Petra Martinková


Datum poslední změny: 4.9.2019