Český hudební slovník osob a institucí

Baxa, Norbert

Charakteristika: dirigent, hudební pedagog

Datum narození/zahájení aktivity: 30.12.1974

Baxa, Norbert, dirigent a hudební pedagog, narozen 30. 12. 1974, Praha.

 

V mládí byl členem Bratislavského dětského sboru a účinkoval v inscenacích Slovenského národního divadla v Bratislavě. V rozmezí let 1989–93 studoval na bratislavské konzervatoři obor kompozice a dirigování u Petera Martinčeka a Zdeňka Bílka. Od roku 1993 studoval na AMU obor dirigování orchestru. Mezi jeho pedagogy patřili např. Josef Kuchinka, Tomáš Koutník, Jan Štych, Oliver Dohnányi, Radomil Eliška nebo František Vajnar.

Při studiích působil také jako klavírní korepetitor Pražského komorního sboru, se kterým se zúčastnil několika zahraničních festivalů. Roku 1994 získal stipendium Johannese Brahmse Mürzzüschlag a také se zúčastnil Mezinárodního dirigentského kurzu Bély Bartóka Szombathely v Maďarsku. O dva roky později založil komorní sdružení CLUB 20. Od roku 1998 působil v Severočeském divadle opery a baletu Ústí nad Labem a hned následující sezónu se stal šéfem opery. Tuto funkci zastával 8 let. V roce 2006 vyučoval jako externí lektor na Vysoké hudební škole v Curychu.

Spolupracuje s Pražskou komorní operou, s Operním studiem Britské Kolumbie, se kterým pravidelně připravuje operní tituly ve spolupráci se Symfonickým orchestrem UBC a Orchestrem Opery Vancouver. Hostuje v divadle Františka Xavera Šaldy Liberec, Národním divadle Praha a Staatstheater Cottbus. Dále spolupracuje se Severočeskou filharmonií Teplice, se Symfonickým orchestrem Kuopio a se Symfonickým orchestrem Villingen-Schwenningen. Od roku 2007 je pedagogem na katedře dirigování na AMU v oboru operní repertoár a dirigování opery. V tomtéž roce založil mezinárodní projekt Evropská hudební akademie Teplice. Od roku 2015 je šéfdirigentem orchestru opery Josefa Kajetána Tyla v Plzni. V posledních letech externě vyučuje na Univerzitě Britské Kolumbie ve Vancouveru a na Vysoké hudební škole v Curychu.


Literatura:

http://baxa-conductor.com/index_cz_mob.html

www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/520413-norbert-baxa.html

https://operaplus.cz/tag/norbert-baxa/

https://ustecky.denik.cz/kultura_region/20071120_dts_norbert_baxa.html

http://conductingmasterclasses.eu/norbert-baxa.php

 

Eliška Tomeňuková


Datum poslední změny: 3.12.2018