Český hudební slovník osob a institucí

Znoimia

Charakteristika: Dívčí pěvecký sbor

Datum narození/zahájení aktivity: 0.0.1977

Znoimia, dívčí pěvecký sbor, založen 1977, Znojmo.

 

Sbor Znoimia byl založen při Gymnáziiu a Střední odborné pedagogické škole ve Znojmě Václavem Macákem, který se stal zároveň sbormistrem a uměleckým vedoucím. Za více než třicet let existence prošlo sborem přes 250 dívek. K členům sboru patřilo také celkem deset chlapců, kteří dívčí sbor doprovázeli v některých skladbách pro smíšené obsazení. Věkový průměr členů sboru je 18 let.

Do roku 2000 byla korepetitorkou sboru Alena Havlová, od roku 2001 převzala její funkci Iva Burdová, která byla v té době v maturitním ročníku. Roku 2004 se stala Iva Burdová zástupkyní sbormistra.

Repertoár sboru je rozmanitý; obsahuje duchovní skladby, spirituály, lidové písně i muzikálové melodie. Znoimia se podílí především na obohacování hudebního života na Znojemsku, ale zpívala též v řadě měst České republiky i v zahraničí – Rakousko, Itálie, Holandsko a Slovinsko.

Od roku 1998 je těleso pravidelným účastníkem festivalu Musica sacra bez hranic. Každoročně se účastní Národní soutěže pedagogických škol. V letech 1999, 2002 a 2003 získalo vždy druhou cenu. V červnu 2003 obdržela Znoimia stříbrnou medaili na mezinárodní soutěži Mundi cantat v Olomouci. V roce 2006 doprovázela Znoimia koncert Jitky Zelenkové v Městském divadle ve Znojmě. Roku 2009 proběhl společný koncert s komorním sborem Brown University Chorus. V současné době se soubor účastní především Hudebního festivalu středních pedagogických škol v Litomyšli.

Diskografie:

Znojemské Vánoce (MC, vlastním nákladem 1992);

SPgŠ Znojmo hraje a zpívá (CD, vlastním nákladem 1998);

Svítá (CD, vlastním nákladem 2001).

Literatura:

www.ceske-sbory.cz

http://znoimia.ic.cz/info/index.html

 

Petra Komendová
Datum poslední změny: 14.1.2010