Český hudební slovník osob a institucí

Kozderková, Laďka

Charakteristika: Zpevačka a herečka

Datum narození/zahájení aktivity: 26.6.1949
Datum úmrtí/ukončení aktivity: 17.11.1986

Kozderková, Laďka, zpěvačka a herečka, narozena 26. 6. 1949, Brno, zemřela 17. 11. 1986, Praha.
 
Absolventka hudebně dramatického oboru brněnské konzervatoře. Dcera brněnského skladatele a dirigenta Ladislava Kozderky. V 11 letech nazpívala písně pro rozhlas (Na klouzačce, Písnička o rýmě, Protivný kluk a jiné) a později se objevila v televizní soutěži Hledáme písničky pro děti.
V roce 1961 spolupracovala s Orchestrem Gustava Broma, 1967 zpívala s orchestrem Karla Krautgartnera, 1968 s orchestrem Jaroslava Ludvíkovského. Krátce působila v divadle Rokoko a poté v Hudebním divadle Karlín až do předčasné smrti.
Z jejích divadelních rolí zůstaly nezapomenutelné např.: černoška Queenie z muzikálu Loď komediantů, Marcela v původním muzikálu Václava Zahradníka a Pavla Vrby Mazlíčkové, Corina v Mam´zelle Nitouche, Dolly Leviová v Hello Dolly! a její poslední role Judita Čuprová ve Zvonokosech autorů Jindřicha Brabce a Petra Markova.
Ve filmu a v televizi byla Kozderková obsazována zejména do komediálních rolí či do rolí starostlivých matek. Jednou z výjimek byla role zhrzené milenky v Olmerově filmu Jako jed, kde i na malém prostoru ukázala šíři dramatického talentu ve vážné roli. Podlehla zhoubné nemoci v pouhých 37 letech.


Literatura:

EJ.
Československý biografický slovník (Praha 1992).
 
Lenka Josefíková


Datum poslední změny: 29.1.2009