Český hudební slovník osob a institucí

Capella Regia

(Capella Regia Musicalis)
Charakteristika: Vokálně instrumentální soubor


Capella Regia (Capella Regia musicalis), vokálně-instrumentální soubor, zahájení aktivity 1992.

Soubor staré hudby Capella Regia založil v roce 1992 cembalista a varhaník Robert Hugo. Název se odkazuje ke slavné sbírce české duchovní hudby K. V. H. Rovenského z roku 1693.
Repertoár tvoří předevsím česká a středoevropská barokní hudba 17. a 18. století (Michna, Biber, Fischer, Schütz, Mazák a další). Zvláštní důraz klade soubor na duchovní dramata baroka (oratoria – J. D. Zelenka, G. Carissimi, A. Draghi, a další) a jejich scénické provozování.
Kmenové obsazení souboru zahrnuje 4–5 zpěváků, s doprovodem cembala nebo varhan. Pro větší projekty zve stabilní spolupracovníky z řad zpěváků a instrumentalistů až do velikosti komorního sboru a orchestru. Instrumentalisté hrají výhradně na historické nástroje nebo jejich kopie.
Za dobu své existence provedl soubor v novodobých premiérách např. tři velkopáteční oratoria J. D. Zelenky, základní díla A. Michny z Otradovic, Te Deum G. Meltzela a Ph. J. Rittlera, Missu Salvatoris P. J. Vejvanovského a řadu instrumentálních skladeb Vejvanovského, Bibera a Schmeltzera. Z větších projektů je třeba jmenovat alespoň scénické provedení opery Rappresentatione di Anima e di Corpo Emilia di Cavallieriho v brněnském Janáčkově divadle v sezóně 1992/93. Soubor spolupracuje s řadou českých i světových festivalů. Nahrávka Michnova Requiem získala ocenění Grammy Classic 1993. Pro Polygram/Deutsche Gramophon nahrál soubor na historické nástroje a podle původní partitury slavnou Rybovu Vánoční mši s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou. Nahrávka byla úspěšná natolik, že v roce 2003 získala Platinovou desku. Soubor se zúčastnil řady hudebních festivalů v České republice, jmenovitě v Brně, Litomyšli, Berouně, Kutné Hoře, Telči, Valticích a festivalu Concentus Moraviae.

Diskografie:

Diskografie (výběr)

A. V. Michna: Missa V. a 5 et a 7 si placet (CD Studio Matouš, 1992);
A. V. Michna:: Missa Sancti Wenceslai (Popron Classic, 1994);
J. D. Zelenka: I Penitenti al Sepolcro del Redentore (CD Supraphon, 1994) – novodobá světová premiéra;
F. X. Brixi: Organ Concertos (CD Supraphon, 1998);
J. J. Ryba: Pastorales, Czech Christmas Mass (CD Archiv Production, 1998).

Literatura:

Lubomír Fendrych: Adam Václav Michna: Oficium vespertinum, recenze, Hudba a zvuk 203

http://pes.internet.cz/hudba/010626hud.htm


Věra Mikulášková


Datum poslední změny: 8.12.2009