Český hudební slovník osob a institucí

Kožená, Magdalena

Charakteristika: Mezzosopranistka

Datum narození/zahájení aktivity: 26.5.1973

Kožená, Magdalena, mezzosopranistka, narozena 26. 5. 1973, Brno.

 

Na brněnské konzervatoři studovala zpěv u Něvy Megové a klavír u Jiřího Peši. Ve studiu zpěvu pokračovala u Evy Blahové na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, kterou ukončila v roce 1995. Záhy se vypracovala mezi nejvyhledávanější světové mezzosopranisky. Těžiště jejího uměleckého zájmu tkví zejména v hudbě baroka a klasicismu.

 

Pravidelně vystupuje na nejprestižnějších světových jevištích, kde ztvárnila řadu rolí ve spolupráci s předními dirigenty a operními režiséry. Mezi jejími rolemi vyniká Orfeus (Gluckova Orpheo ed Euridice) v pařížském Châtelet pod režijním vedením Roberta Wilsona za řízení Johna Eliota Gardinera; Idamantes (Mozartův Idomeneo) ve Vlámské opeře pod taktovkou Marca Minkowského; tatáž role v glyndebournské inscenaci Petera Sellarse za řízení Simona Rattla; Sextus (Mozartova La clemenza di Tito) na festivalu v Edinburghu; Sextus (Händelův Julius Caesar) v Nizozemské opeře; Melisanda (Debussyho Pelléas a Mélisanda) v opeře v Lipsku; Zerlina (Mozartův Don Giovanni) na festivalu v Salcburku s dirigentem Nikolausem Harnocourtem. S rolí Cherubína (Mozartova Figarova svatba) pod vedením Marca Minkowského vystoupila na festivalech v Aix-en-Provence a v Baden-Badenu a pod taktovkou Jamese Levina se stejnou rolí v roce 2003 úspěšně debutovala v Metropolitní opeře. Na jeviště Metropolitní opery se vrátila v roce 2006, kdy ztvárnila roli Dorabelly (Mozartova Cosi fan tutte).

 

Vystupuje rovněž se sólovým koncertním repertoárem. Se svými recitály účinkovala v Carnegie Hall v New Yorku, londýnské Wingmore Hall, v Konzertahusu ve Vídni, pražském Rudolfinu, či v Concertgebouw v Amsterodamu. Na svých světových turné s úspěchem propaguje českou hudbu.

 

Magdalena Kožená je exkluzivním umělcem prestižní vydavatelské společnosti Deutsche Grammophon. Její diskografie vyniká značným žánrovým rozpětím. První sólové CD je věnováno áriím Johanna Sebastiana Bacha. Pod taktovkou Marca Minkowského dále natočila album francouzských árií a Händelovy Italské kantáty. S dirigentem Michelem Swierczewskim nahrála desku árií Glucka, Mozarta a Myslivečka. Spoluúčinkovala také na nahrávkách Gluckovy Armidy, Bachových kantát i Matoušových pašijí, Händelova Mesiáše i opery Julius Caesar a dalších titulů. Natočením alba Love Songs s písněmi Dvořáka, Janáčka a Martinů a alba Songs, které obsahuje skladby Ravela, Šostakoviče, Schulhfoffa, Respighiho a Brittena se na čas vymanila z kategorie interpretky staré hudby. Za všechny své nahrávky obdržela v České republice zlaté či platinové desky.

 

Hned na počátku své kariéry se stala absolutním vítězem 6. mezinárodní Mozartovy soutěže v Salcburku (1995). O rok později byla vyhlášena nejlepším mladým umělcem Evropy. V průběhu své kariéry získala množství dalších prestižních ocenění. V České republice byla několikrát vyhlášena kulturní osobností roku a v roce 2003 se stala historicky nejmladším Rytířem řádu umění a literatury Francouzské republiky.


Diskografie:

Johann Sebastian Bach: Arias (Polygram 1997);
Marc-Antoine Charpentier: Te Deum/ Messe de minuit (Deutsche Grammophon 1997);
Jakub Jan Ryba: Pastorales/ Czech Christmas Mass (Deutsche Grammophon 1998);
Christoph Willibald Gluck: Armide (Deutsche Grammophon 1999);
Johann Sebastian Bach: Arias (Deutsche Grammophon 1999);
Georg Friedrich Händel: Dixit Dominus (Deutsche Grammophon 1999);
Jean-Philippe Rameau: Dardanus (Deutsche Grammophon 2000) – oceněno Diapason d´or 2000 a Record Academy Prize, Tokio 2001;
Magdalena Kožená: Love Songs (Deutsche Grammophon 2000) – oceněno Gramophone Award 2001;
Johann Sebastian Bach: Cantatas (Deutsche Grammophon 2000);
Georg Friegrich Händel: Italian Cantatas (Deutsche Grammophon 2000);
Georg Friedrich Händel: Messiah (Deutsche Grammophon 2001);
Magdalena Kožená: Le belle immagini (Deutsche Grammophon 2002) – oceněno Echo Award 2002;
Johann Sebastian Bach: St. Matthew Passion (Deutsche Grammophon 2003);
Georg Friedrich Händel: Guilio Cesare (Deutsche Grammophon 2003) – oceněno Diapason d´or 2003 a Record Academy Prize, Tokio 2003;
Magdalena Kožená: French Arias (Deutsche Grammophon 2003) – oceněno Gramophone Award 2004;
Magdalena Kožená: Songs (Deutsche Grammophon 2004) – oceněno Gramophone Award 2004;
Magdalena Kožená: Lamento (Deutsche Grammophon 2005);
Christoph Willibald Gluck: Paride ed Elena (Deutsche Grammophon 2005).

Petr Ch. Kalina


Datum poslední změny: 2.4.2008