Český hudební slovník osob a institucí

Fiala, Vít

Charakteristika: Kontrabasista, baskytarista a skladatel

Datum narození/zahájení aktivity: 13.6.1943

Fiala, Vít, kontrabasista, baskytarista a skladatel, narozen 13. 6. 1943, Mladá Boleslav.

V letech 1960–65 studoval na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (JUDr.). V hudbě je v podstatě samoukem. Na lidové škole umění se učil čtyři roky hře na klavír a dva roky na klarinet. Absolvoval také několik lekcí ve hře na kontrabas. Do roku 1971 pracoval jako právník na ředitelství pošt v Praze.
S trumpetistou Václavem Týfou byl nejprve členem Kladenského dixielandu (1960–63), kde hrál na klarinet a saxofon. Mezi léty 1962–64 působil jako kontrabasista v orchestru Bory Kříže, 1964–65 účinkoval v Miniaturním kabaretu Eduarda Pergnera v pražské kavárně Luxor. V letech 1972–75 byl zaměstnán v Československém státním souboru písní a tanců Praha a od roku 1975 vykonává svobodné povolání hudebníka a hudebního skladatele. Od roku 1975 byl též členem Tria Bory Kříže (Bora Kříž – akordeon, klavír a zpěv, Vladimír Žižka – bicí, Vít Fiala – kontrabas, basová kytara), zaměřujícího se na interpretaci swingu a moderního jazzového mainstreamu. Vystupoval s řadou jazzových souborů (Classic Jazz Collegium, Jazzíček, Swing kvartet Vladimíra Klusáka, Traditional Jazz Studio a jiné). Jako skvělý doprovazeč byl často využíván nejrůznějšími jak jazzovými, tak populárními zpěváky a zpěvačkami. V letech 1985–90 spolupracoval s Hanou Hegerovou, dodnes spolupracuje s Evou Pilarovou (od roku 1985), s Irenou Budweiserovou (od roku 1990), se Swingbandem Ferdinanda Havlíka (od roku 1989) a s Vlastou Průchovou (od roku 1988).
Skladatelsky se zaměřuje především na scénickou hudbu. Roku 1979 získal první cenu v rozhlasové Žatvě za zpracování dělnického a hornického folklóru Kladenska, jako hudební skladatel obdržel dvakrát druhou cenu v soutěži Pionýrská nota a první cenu v soutěži o dětskou píseň Mladá Boleslav roku 1989. Aranžoval a natočil ústřední melodii k filmu Želary (nominace na Oskara v roce 2004). V nakladatelství Muzikus vyšly jeho publikace Jak se dělá jazz (1996) a Skladatelem a aranžérem snadno a rychle (1997).

Diskografie:

Swingband Ferdinanda Havlíka – Swingující semafor; Swing, swing, swing;
Průchová, Vlasta – Tonight;
Kříž, Bora – Tak hraje swing Bora Kříž;
Budweiserová, Irena – Blue Soul; Svlíkání z kůže; Někdy si připadám jak pták;
Pilarová, Eva – Vánoční čas;
Bauerová, Vlaďka – Brýle prapodivných dioptrií; Ani nedutám; Where is love;
Emingerová, Eva – Tea for two; Solitude.

Literatura:

EJ.

Lada Andršová
Datum poslední změny: 22.3.2006