Český hudební slovník osob a institucí

Černoch, Pavel

Charakteristika: Tenorista

Datum narození/zahájení aktivity: 2.5.1974

Černoch, Pavel, tenorista, narozen 2. 5. 1974, Brno.
 
Po ročním pobytu v Itálii na akademii v Osimo ve třídě Maria Melani a Franca Corelli (1992–93), studoval zpěv u italského mistra Paola de Napoli ve Florencii (1997–2002) a v roce 1999 dokončil svá studia na brněnské JAMU v oboru hudební management (1994–99).
V rámci letního pobytového stipendia University South Carolina účinkoval v italské Cortoně, kde nastudoval role Dona Basilia a Dona Curcia v Mozartově Figarově svatbě (1998).O rok později, v rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby, participoval na provedení oratoria Esther Karla Ditters von Dittersdofa a účinkoval v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích jako Caramello ve Straussově Noci v Benátkách. V následujícím roce hostoval v sardinské Opera Cagliari v Čajkovského Střevíčcích (pod taktovkou Gennadije Rožděstvenského), účastnil se koncertních vystoupení s Filharmonií Teplice, Slezskou filharmonií Katowitze, hudebních slavností Emy Destinové (dirigoval Arild Remmereit) a v neposlední řadě mezinárodního hudebního festivalu v italském Como (zde se podílel na realizaci Mozartova operního fragmentu König Thamos). Vystoupil také v Lotyšské národní opeře v Rize, ve vídeňské Volksoper, v divadlech v Grazu, Athénách, Helsinkách, Seville, Varšavě atd. V produkci operního studia v Anghiari zpíval roli Filena v Cimarosově Věrné nevěře. Své hostování v Opeře Cagliari si zopakoval ještě v roli Rudolfa ve Weberově Euryanthe (2002). Téhož roku vystoupil s písňovým recitálem na hudebním festivalu Korngold Anniversary 2002. S komorním orchestrem Bohuslava Martinů provedl Bachovu Kávovou kantátu (festival FOK v Praze, 2003). Svou účast na brněnském velikonočním koncertu si zopakoval opět v roce 2003 s Händelovým Mesiášem. Spolupracoval rovněž s brněnskou Státní filharmonií (Divadelní ředitel, Bachova Mše A dur atd.) a Janáčkovou operou (Monostatos v Kouzelné flétně, Jaquino ve Fidélioviatd.). Od roku 2010 hostuje Pavel Černoch pravidelně na předních operních scénách v Evropě (Státní opery v Beríně, Mnichově a Hamburku, Opera ve Stuttgartu, Opera Bastille v Paříži, Opera de Nice, Teatro Real Madrid, Opera la Monnaie v Brusellu). Jeho repertoár zahrnuje díla česká i světová (Alfredo, Adorno, Rodolfo, Pinkerton, Faust (Gounod i Berlioz), Lenskij, Vademon v opeře Iolanta Pjotra Iljiče Čajskovského, Števa, Boris, Princ v Rusalce atd.). Pravidelně též vystupuje na festivalu v Glyndebourne a se City Of Birmingham Symphony Orchestra. Na sezónu 2013/2014 jej přizvali ke spolupráci dirigenti Daniel Barenboim a Simon Rattle pro roli Lykova v Carské nevěstě Nikolaje Rimského-Korsakova a Borise v Janáčkově Kátě Kabanové.
Ve své koncertní činnosti se věnuje především klasickému repertoáru, který sahá od Bachova Magnificat, či Brixiho Missa Pastoralis, přes Mozartovu Korunovační mši, Dvořákovo Reqiuem a Stabat materJanáčkovu Glagolskou mši, a Vaňhalovu Missu Brevis, až po Rossiniho Stabat Mater nebo Verdiho Requiem. Písňový repertoár tvoří díla Schuberta, Beethovena, Giuseppe Martucciho a Ericha KorngoldaSvou koncertní činnost rozvíjel rovněž v dalších německých, rakouských, italských a holandských městech (Stuttgart, Wien, Innsbruck, Arezzo, Oristano, Arnhem, Amsterdam, Utrecht). Je laureátem Mezinárodní pěvecké soutěže Feruccia Tagliaviniho ve Štýrském Hradci (1998). 


Literatura:

http://www.pavelcernoch.cz

 

Jakub V. Vlček


Datum poslední změny: 7.3.2006