Český hudební slovník osob a institucí

Parma, Eduard 2)

(Parma jr., „Eddie“)
Charakteristika: Skladatel, basový kytarista, aranžér, producent a podnikatel

Datum narození/zahájení aktivity: 10.1.1950

Parma, Eduard 2) (Parma jr., „Eddie“), skladatel, basový kytarista, aranžér, producent, podnikatel, narozen 10. 1. 1950, Praha.
 
Syn trumpetisty a skladatele Eduarda Parmy, absolvoval 1974 na Státní konzervatoři v Praze hru na klarinet u Karla Dlouhého. V letech 1969–74 působil v doprovodné skupině zpěváka Petra Spáleného Apollobeat, roku 1976 založil vlastní orchestr, který doprovázel zpěváky Jiřího Korna a Hanu Buštíkovou (mimo jiné v revuálním programu Zpívat jako déšť). Pro Korna zkomponoval hit Ulice Váci a jeden z prvních pokusů o český rap Věc je zásadně rozhodnutá. V roce 1979 získala jeho skladba You´re My Voodoo (anglický text Miloš Skalka, u nás známá pod názvem Žal se odkládá) v interpretaci Jiřího Korna čtyři ceny na písňovém festivalu Cavan International Song Contest v Irsku. V roce 1980 se Parma ve Velké Británii oženil a v následujícím roce se tam vystěhoval. V Londýně si zřídil studio Eddy´s a jako interpret získal cenu zpěvačky Lynsey de Paul v soutěži New Talent Spot, pořádané rádiem Capital London, za píseň s textem Michala Bukoviče King Kong In Hong Kong, která vyšla 1982 na singlu u firmy Code Records. V roce 1985 otevřel v Londýně zdokonalené studio SOKIT (Soul Kitchen), v němž nahrávali mj. Edwin Starr a skupina Amazulu, 1988 vystoupil v legendárním klubu Marquee se skupinou Times Square bratrů Raye a Garyho McMurrayových, kteří u něj rovněž nahrávali. Jako autor a producent pronikl na první místo hitparády UK Demo týdeníku Melody Maker s písní I Think I Was A Megastar, kterou interpretoval Baron von Geriatry. Pro gramofonovou etiketu SOKIT získal rapera Gene Jacksona, s nímž založil duo Cutmaster and M. C. Groove. Společně vystoupili např. ve vyhlášené londýnské diskotéce Hippodrome.
 
Roku 1991 přenesl Parma studio SOKIT do Prahy a začal se projevovat jako ne vždy pochopený znalec nejnovějších trendů v žánru house music a dance music. Nikdy se nepovažoval za melodika, ale za basistu, jehož nahrávky musí „šlapat“. Navzájem se ovlivňuje s bratrem Jindřichem, který v téže roli skladatele a producenta, srostlého s naší hudební scénou, volí líbivější taneční sound. „Jindra je důkladnější, zatímco na mé práci je znát, že jsem roztěkaný,“ připustil Eduard Parma  v rozhovoru pro Mladý svět (1990, č. 7, s. 30). Přesto byla píseň Eduarda Parmy Magic Love Affair v podání skupiny Blondes vyhlášena nejhranějším titulem roku 1995 na rádiu Zlatá Praha.

Literatura:

I. Lexika
EJ (heslo Antonín Matzner).
 
II. Ostatní
Tůma, Jaromír: Eduard Parma, česko-anglický vládce basů (Mladý svět 1990, č. 7, s. 30).
Parma, Eduard: Desky naslepo (Melodie 1991, č. 8, s. 25).
 
Jaromír Tůma


Datum poslední změny: 10.3.2009