Český hudební slovník osob a institucí

Fikejz, Daniel

(Dan)
Charakteristika: Klávesista, skladatel, textař, aranžér, zpěvák, leader a producent

Datum narození/zahájení aktivity: 21.6.1954

Fikejz, Daniel (Dan), klávesista, skladatel, textař, aranžér, zpěvák, leader a producent, narozen 21. 6. 1954, Praha.
 
Syn textařky Jiřiny Fikejzové dosáhl 1981 absolutoria  na fakultě elektrotechnického inženýrství ČVUT v oboru audiofrekvenční techniky. Soukromě se učil hře na klavír a základům komponování. V roce 1971 založil studentskou skupinu Jogurt, jamoval s bluesrockovým Abraamem. Roku 1984 svolal těsně před ojedinělou přehlídkou amatérských rockových skupin v Praze k první zkoušce skupinu Combo Franty Hromady (zkráceně Combo FH), která tři dny nato překvapila klub Na Rokosce dvacetiminutovou recesistickou „suitou“ Schodiště, vyžívající se v propletenci bizarních perkusí a předtočených zvířecích zvuků. Ačkoliv mělo jít o jednorázový happening, skupina pod vedením pianisty Fikejze disponovala solidním hráčským potenciálem a příklonem k fúzi si vydobyla respekt na jazzových festivalech a přehlídkách alternativní scény. Vydala dvě alba, instrumentální Věci (1981) a písničkovou Situaci na střeše (1986), která představila Fikejze rovněž jako charismatického zpěváka. Vlastně se jednalo o jeho sólovou desku, blízkou moderní pop music (Psí hodinář, Dnes v noci, Filmy dlouhých záběrů, Plány, Kloužeš), což se znelíbilo jazzově orientovaným hudebníkům, kteří po jejím vydání Fikejze opustili. Ten je nakrátko nahradil neméně kvalitními hráči, ale v roce 1987 se značky Combo FH definitivně zřekl.
O rok později se v pop-rockovém projektu Body spojil s bývalým zpěvákem skupiny Roxana Janem Gombošem, vystupujícím pod jménem Jan Bos, avšak ani společné turné se skupinou Elán jim nepomohlo k úspěchu. Fikejz často hostoval jako klávesista na nahrávkách svých kolegů (mimo jiné na třech albech Turba, u OK Bandu, Wabiho Daňka, Marie Rottrové a na soundtracku k filmu Bony a klid), komponoval pro dívčí skupinu Panika a s folkovým písničkářem Janem Burianem natočil na podzim 1988 vysoce ceněné album Hodina duchů.
Mezitím se Fikejzovy zájmy přesunuly k bohatým možnostem, jaké poskytuje tvorba filmové a scénické hudby. Od roku 1983 napsal hudbu k více než sedmdesáti divadelním inscenacím (mimo jiné Lucerna, Richard III., Markéta Lazarová, Don Juan, Kupec benátský, Hamlet, Smutek sluší Elektře), baletu Škatule a celovečerním filmům Přátelé bermudského trojúhelníku (1986), Parta za milión (1990) a Vekslák (1994), dále pak ke krátkým filmům, pro televizní hry, reklamy a zvukový design rozhlasových a televizních stanic. V roce 1991 zkomponoval u příležitosti Stoleté výstavy hudbu pro Křižíkovu fontánu na pražském Výstavišti. Po vzoru Jeana-Michela Jarrea a Vangelise se upnul k trendu velkých multimediálních projektů a pro město Hradec Králové připravil show s použitím ohňostroje a laserů Hradecké requiem (1996) a Pocta Vojtěchovi (1997). V zahraničí Fikejze nejvíce zaměstnalo švédské divadlo Teatr Sörmland, pro které napsal soundtrack k osmi inscenacím a muzikál Singoalla. Ve Fikejzovi má soudobá česká hudba jednoho z nejvšestrannějších eklekticky pracujících komponistů.

Diskografie:

Věci (S Combem FH, Panton 198l);
Situace na střeše (s Combem FH, Panton 1986);
Hodina duchů (s Janem Burianem, Panton 1989, Bonton 1996).

Literatura:

I. Lexika
EJ (heslo Petr Poledňák).
Kdo je kdo. Osobnosti české současnosti (Praha 2002).
 
II. Ostatní
Konrád, Ondřej: Combo FH - muzika i recese (Melodie 15, 1977, č. 2, s. 45).
Dorůžka Lubomír: Neposedné muzicírování Comba F. H. (Gramorevue 1978, č. 6).
Dorůžka, Lubomír: Combo F. H. (Mladý svět 1978, č. 37, s. 23).
Horáček, František: Nová vlna z tuby aneb Fikejzův super-cloumák (recenze SP, Melodie 1981, č. 2, s. 41).
Hueber, Vojtěch: Druhá nejlepší pastička k odchytu recenzentů (Gramorevue 4. 2. 1982).
Tůma, Jaromír: Situace u Daniela Fikejze (Mladý svět 1986, č. 29, s. 31).
Tůma, Jaromír: Body a klid (Mladý svět 1988, č. 30, s. 31).
Syrovátka, Jiří: Fikejzovy elektrické výboje (Melodie 1989, č. 3, s. 86).
Lindaur, Vojtěch - Konrád, Ondřej: Bigbít (Praha 2001, s. 71).
 
Jaromír Tůma


Datum poslední změny: 18.2.2009