(Cicvárková, Čtrnáctá)
Charakteristika: Pěvkyně-sopranistka, herečka a redaktorka
Datum narození/zahájení aktivity:18.11.1875
Datum úmrtí/ukončení aktivity:15.4.1943
Text
Koldovská, Růžena (prov. Čtrnáctá), pěvkyně-sopranistka, herečka a redaktorka, narozena 18. 11. 1875, Praha, zemřela 15. 4. 1943, tamtéž.
Zpěv studovala na pěvecké škole Františka Pivody, mimiku pod vedením režiséra Josefa Šmahy a herce Karla Želenského. Vystoupila na koncertu Spolku českých žurnalistů. Od ledna do března roku 1895 hostovala v několika představeních v Národním divadle. Debutovala v roli Micaely (Carmen, 23. ledna 1895). Stálé angažmá přijala 15. března 1895. Zpívala melodramatické a koloraturní role. Vynikala jako Mařenka (Prodaná nevěsta) a Blaženka (Tajemství). Disponovala ohebným hlasem se silnými výškami a výbornou technikou. Přepínání hlasu pro technické efekty u ní vyústilo v chronickou poruchu hlasivek. V Národním divadle ukončila angažmá v září roku 1900. Po roce odpočinku obnovila pěveckou činnost a mnohokrát v Národním divadle hostovala i v nově nastudovaných rolích. Na přelomu let 1906 a 1907 ztvárnila v činohře Národního divadla role Salome (Oscar Wilde – Salome) a Magdy (Herrmann Sudermann – Domov). Po ukončení aktivní činnosti v divadle se věnovala činnosti literární. Redigovala Rodinný krb, přílohu deníku Samostatnost. Provdala se za divadelního kritika a překladatele Miloše Čtrnáctého. Její syn Jiří Cicvárek se stal operetním režisérem.
V Národním divadle ztvárnila mnoho rolí: Adalgisa (Norma), Adéla (Netopýr), Anička (Perníková chaloupka), Antonia (Hoffmannovy povídky), Bětuška (Šelma sedlák), Dot (Domácí cvrček), Filina (Mignon), Galathea (Krásná Galathea), Helena (Krásná Helena), Helena (Mefistofeles), Isabella (Robert ďábel), Isabella Aragonská (Kryštof Kolumbus), Javotte (Král to řekl), Jitka (Dalibor), Julie (Jakobín), Julie (Romeo a Julie), Karolina (Dvě vdovy), Královna (Májová noc), Leonora (Trubadúr), Ludiše (Braniboři v Čechách), Magda (Domov), Markéta z Valois (Hugenoti), Mathilda z Bruneka (Vilém Tell), Mimi (Bohéma), Miranda (Bouře), Nedda (Komedianti), Olympia (Hoffmannovy povídky), Oskar (Maškarní ples), Pamina (Kouzelná flétna), Perdita (Perdita), Princezna Eudoxie (Židovka), Rozina (Lazebník sevillský), Salome (Salome), Sulamit (Královna ze Sáby), Viola (Blíženci), Violetta Valery (Violetta) a Yum-Yum (Mikado).
Literatura
I. Lexika
PHSN.
ČSHS.
II. Ostatní
Benoni, Bohumil: Nová kniha vzpomínek a dojmů (Praha 1919, s. 124).
Nejedlý, Zdeněk: Dějiny opery Národního divadla (Praha 1949).
Archivalie
Archiv Národního divadla v Praze
Almanachy.
Edice dokumentů.
Programy Národního divadla.
Ročenky.
Sborníky.
Radek Poláček
Datum poslední změny: 21.12.2012