Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Zíma, Josef

Tisk


Charakteristika: Herec, zpěvák a moderátor

Datum narození/zahájení aktivity:11.5.1932
Text
Literatura

Zíma, Josef, herec, zpěvák a moderátor, narozen 11. 5. 1932 , Praha.
 
Současně se studiem herectví na Divadelní fakultě AMU v Praze (absolvoval 1953) se soukromě učil zpěvu u Konstantina Karenina. V dětství byl členem pěveckého sboru a hrál v amatérských souborech na klavír. V letech 1948–51 byl členem Lidového souboru konzervatoře v Praze, od 1950 zpíval sólově s Orchestrem Jaroslava Ježka. Po ukončení studia se uplatnil jako herec v angažmá v divadle v Benešově (1953–55). V průběhu vojenské základní služby byl 1955–57 členem Uměleckého vojenského souboru. Od roku 1957 byl hercem v souboru Divadla satiry, později Divadla ABC,  1962–92 byl v angažmá v Komorním divadle v Městských divadlech pražských. Uplatnil se jako herec a zpěvák ve hrách Filosofská historie (Vavřena), Na tý louce zelenýPodskalák (Podskalák), Loupežník (Loupežník), Husaři (Pierot), Milenci z kiosku (Benjamin), Strakonický dudák (Vocilka), Tři mušketýři (D´Artagnan), Hra o lásce a smrti (Valée), Mam´zelle Nitouche (Celestin), Monte Christo (Abé Faria), Kráska a zvíře (Otec),  Těžká Barbora (učitel), dále v inscenacích Aleluja, dobří lidé, Dva šlechtici z Verony, Expresso Bongo, Chicago, Řek Zorba, Malované na skle, Opera Mafioso a dalších. Jako host vystupoval mimo jiné v muzikálech Divotvorný hrnecHudebním divadle v Karlíně (Woody), v komedii Amore mio (On) v Divadle Na Fidlovačce, v operetách Mam´zell Nitouche (Celestin) v Komorním divadle v Plzni a Podskalák (Podskalák) v Novém divadle v kanadském Torontu atd.
 
 Jako zpěvák populárních písní se poprvé prosadil dobovým hitem Jiřího Suchého Blues pro tebe; k dalším jeho úspěšným písním patřily Bílá vrána, Do vlasů, Gina, Jak se máš, Maruško, Nej, nej, nej (duet s Pavlínou Filipovskou), Proč se neusmíváš, Pyšný tulipán, Si, si, si signorina (duet s Jaromírem Mayerem), Vzpomínka na Miláno, Zelené pláně, Zlatovlasá Anabella, Žij si dál apod. Hrál a zpíval ve filmech Princezna se zlatou hvězdou na čele, Snadný život, Ta naše písnička česká, Ženu ani květinou neuhodíš, Hříšní lidé města pražského, Pěnička a paraplíčko a jiných.; uplatnil se rovněž v televizních pořadech Bejvávalo, Kabaret U zvonečku, Mates, Měsíčník zajímavostí a dobré pohody, Písničky na zítra, Písničky pro všední den, Vysílá studio A; od osmdesátých let byl oblíben především jako interpret písniček pro dechovou  hudbu a tzv. lidovek (zejména v televizních pořadech Sejdeme se na Vlachovce, Kdyby ty muziky nebyly, Bejvávalo, Příště u Vás a další). Dosud pravidelně vystupuje se skupinou Jiřího Sládka v zájezdových pořadech po ČR. Nahrál cca 200 zvukových snímků a získal tři Zlaté a Platinovou desku.
 
Je zpěvákem s nepříliš mohutným, ale příjemně znějícím tenorem, schopným uplatnit  pestrou škálu výrazových odstínů. Díky umění spojit pěvecký a herecký projev sehrál Zíma výraznou roli ve vývoji moderního českého hudebního divadla.
Literatura
I. Lexika
ČSHS.
MEH.
EJ.
Kdo je kdo v České republice 1998, 2002, 2005.
 
II. Ostatní
Černý, Jiří: Zpěváci bez konzervatoře (Praha 1966).
Soukupová, Pavla: Když se Zímy zeptáte, co dělal v létě (Melodie 2, 1964, č. 11, s. 163).
Titzl, Stanislav: Josef Zíma (Aktuality Melodie 1970, č. 4).
ed: Vyrůstal jsem s muzikou (Veleslavín 39, 2005, č. 4, s.  6–9).
 
Petar Zapletal
Datum poslední změny: 9.2.2009