Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Greyová, Mildred

Tisk

(Wagnerová; Hellerová)

Charakteristika: Pěvkyně-sopranistka

Datum narození/zahájení aktivity:15.3.1910
Text
Literatura

Greyová, Mildred (vl. jm. Wagnerová; prov. Hellerová), pěvkyně-sopranistka, narozena 15. 3. 1910, New York (Spojené státy americké).

 

Mildred Greyová se narodila ve Spojených státech českým rodičům, jejichž zásluhou se již v dětství naučila česky. Po první světové válce se s rodiči vrátila na tři roky do Čech, žila v Praze a v Bělé pod Bezdězem, kde navštěvovala měšťanskou školu. Od roku 1926 žila rodina opět v Čechách a Greyová nastoupila ke studiu zpěvu na pražské konzervatoři. Jejími učiteli byli postupně Doubravka Branbergerová, Egon Fuchs, Hilbert Vávra a Ferdinand Carpi.

V roce 1933 byla angažována pod jménem Mildred Greyová v Olomouci, kde se provdala za šéfa olomoucké opery Adolfa Hellera a zpívala zde většinu hlavních rolí v operetách (Polská krev, Jarní bouře, Hraběnka Marica, Ples v hotelu Savoy, Král tuláků a další). Z operních rolí zpívala Leonoru v Trubadúrovi, Libuši, Miladu, v menších rolích vystupovala v Aidě, Rusalce, Její pastorkyni, Psohlavcích a Lukrecii. Asi od roku 1937 již jen hostovala, a to jak v pražském rozhlasu, tak i v olomoucké opeře a v Ostravě v roli Silvany v Respighiho opeře Plamen. O Vánocích 1938 Greyová s Hellerem uprchli před Němci opět do Spojených států amerických. Do roku 1942 žili v Chicagu, kde se pěvkyně pod manželovým vedením věnovala koncertní kariéře, zpívala také v chicagské premiéře Moniuszkovy opery Strašný dvůr. Poté se přestěhovali do Los Angeles, kde zpívala operní role Santuzzy, Klytaimnestry, Sieglindy, Alžběty (v Tannhäuserovi) a jiné. Do svých koncertních programů zařazovala české árie např.Dalibora, Jakobína, Rusalky, Hubičky či Libuše, s oblibou zpívala i národní písně.

Po Hellerově tragické smrti roku 1954 se přestala zpěvu věnovat.
Literatura

I. Lexika

ČSHS.

 

II. Ostatní

http://konference.osu.cz/khv/2009_2/file.php?fid=43

Jan Buďa

Datum poslední změny: 24.1.2010