Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Graeven, Richard

Tisk

(Chýla)

Charakteristika: Pěvec-barytonista

Datum narození/zahájení aktivity:30.3.1894
Datum úmrtí/ukončení aktivity:Datum a místo úmrtí neznámé
Text
Literatura

Graeven, Richard (vl. jm. Chýla, Richard), pěvec-barytonista, narozen 30. 3. 1894, Ždánice (okres Hodonín), datum a místo úmrtí neznámé.

 

Narodil se jako syn krejčího a studoval do sexty na II. státním gymnáziu na starém Brně, další dva roky pak v Prostějově, kde odmaturoval v roce 1913. V akademickém roce 1913/14 studoval práva na Karlově univerzitě, poté byl ovšem odveden do první světové války. Z té se vrátil roku 1915 jako invalida s průstřelem hlavy a trvalou ztrátou zraku na levé oko. Poté vystřídal různé funkce a povolání, byl např. vychovatelem u hraběte Deyma ve Starém Jičíně, městským tajemníkem v Bystřici pod Hostýnem, úředníkem v Lipníku nad Bečvou a tajemníkem generálního poručenství Domov při Českém srdci ve Vídni.

Richard Graeven byl vokalistou ve starobrněnském klášteře v letech 1905–08 a žákem Maxmiliána Koblížka, z Lipníka pak dojížděl na pěvecká studia ke kapelníkovi Antonínu Petzoldovi do Olomouce. Ve Vídni byl žákem Emila Staegla, barytonisty newyorské opery. Zpočátku se uplatňoval jako koncertní a oratorní pěvec a recitátor Fibichových melodramů. Ve vídeňských ochotnických spolcích Máj, Pokrok a Dělnická akademie získával pak také dramatické vzdělání a zkušenosti. Mezi lety 1924–26 byl členem opery v Ostravě, 1926–28 v Plzni, 1928–31 v Bratislavě, poté v sezóně 1931/32 opět v Plzni, pak se již věnoval rozhlasové činnosti, jako hlasatel (1932–42) a inspektor programu. V letech 1932–34 byl tajemníkem literární agentury Universum, roku 1942 pak založil vlastní literární a divadelní jednatelství Alfa v Praze. Po jeho znárodnění v roce 1948 byl Graeven ještě rok jeho ředitelem až do jeho likvidace. Přechodně pak působil v dabingu a od roku 1950 opět v rozhlase až do svého odchodu do důchodu v roce 1955.

Z jeho operních rolí stojí za zmínku zejména různé role v Braniborech v Čechách, Tannhäuserovi a Faustovi, Kalina a zedník (Tajemství), Mícha, Krušina a Bohuš (Jakobín), maršálek, Lucifer (Čert a Káča), lovec (Rusalka), Přemysl (Šárka), Květenský (Dráteník), Stárek (Její pastorkyňa), Švanda dudák (titulní role), mlynář (Lucerna), Janek (V studni), Lomikar, Jiskra (Psohlavci), Kováč Wieland (titulní role), Thurzo, Smatek (Čachtická paní), Bartolo (Figarova svatba), Selim (Únos ze Serailu), Figaro (Lazebník Sevillský), Jonny (Jonny hraje dokola), Gianni Schicchi (titulní role).

Za pražského národního povstání se Richard Graeven podílel na vysílání z Vinohradské třídy až do zásahu budovy leteckým torpédem 6. 5. 1945, za což obdržel odznak Bojovníka rozhlasu.


Literatura

ČSHS.

 

Jan Buďa

Datum poslední změny: 23.1.2010