Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Štědroň, Jan 2)

Tisk


Charakteristika: Pedagog a flétnista

Datum narození/zahájení aktivity:12.4.1951
Text
Štědroň, Jan 2), pedagog a flétnista, narozen 12. 4. 1951, Vyškov.
 
Pochází z muzikantského rodu Štědroňů, jeho otec Jan byl houslistou a pedagogem na konzervatoři. V roce 1972 uzavřel studium hry na flétnu na brněnské konzervatoři u Josefa  Muzikáře, později se zdokonaloval v bechyňských interpretačních seminářích u Václava Žilky. Po konzervatoři nastoupil jako učitel na tehdejší Lidové škole umění v Jeseníku, kde se převážně věnoval výuce československé adaptace Kodályho metody (1972–80); zúčastnil se Kodályho sympozií v Ostřihomi a Kečkemétu. Působil jako ředitel LŠU (později Základní umělecké školy) Karla Ditterse ve Vidnavě (1980–99), v současnosti je ředitelem ZUŠ „Žerotín“ v Olomouci.
 
Vedle vlastní činnosti pedagogické rozvíjí čilou činnost organizační: v Jeseníku byl předsedou  Hudební mládeže (1973–80) a organizoval koncerty pro mladé posluchače, po vzoru Václava Žilky vedl tzv. Dřevěnou píšťalku; zaměřil se především na kolektivní flétnovou (zobcové flétny) hru dětí trpících astmatem, organizoval pro ně léčebné pobyty na horské chatě Švýcárna v Jeseníkách  (1992–99), na něž zval přední umělecké osobnosti, např. Janu Koubkovou nebo Jiřího Stivína. Ve Vidnavě založil 1994 interpretační soutěž celostátního charakteru s názvem „Karel Ditters z Dittersdorfu a hudební klasicismus“, určenou pro komorní soubory všech typů škol, a získal pro její poroty významné umělecké a pedagogické osobnosti z republiky i zahraničí. V Javorníku byl iniciátorem mezinárodního hudebního festivalu Karla Ditterse, roku 2000 zorganizoval mezinárodní soutěž ve hře na hoboj a fagot, od 2004 organizuje pěveckou soutěž pro všechny typy škol v České republice, kterou zaštiťují významné pěvecké osobnosti. V Olomouci je od roku 2000 předsedou Spolku pro komorní hudbu při Moravské filharmonii a organizátorem komorních koncertů. 
 
Sám podnikal koncerty s klavíristou Rudolfem Bernatíkem (1977–89), nímž též nahrál  několik skladeb pro Český rozhlas Ostrava. V komorním duu účinkoval s kytaristou Martinem Myslivečkem, v poslední době také se zpěvačkou Olgou Procházkovou a klavíristou Františkem Šmídem.
 
Ivan Poledňák
Text

Datum poslední změny: 3.7.2008