Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Horák, Pavel

Tisk


Charakteristika: Sbormistr

Datum narození/zahájení aktivity:23.4.1967
Text
Literatura

Horák, Pavel, sbormistr, narozen 23. 4. 1967, Pardubice.
 
Sbormistrovství se začal věnovat na kurzech Zbyňka Mrkose. Studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové u Luboše Klimeše a Jiřího Skopala (Mgr. 1990). Sbormistrovství dále studoval u Jiřího Koláře na Univerzitě Karlově v Praze (PhDr., Ph.D. 2000). Deset let působil na katedře hudební výchovy Univerzity Hradec Králové a přednášel obor sbormistrovství pro zahraniční studenty na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.
Od roku 1987 spolupracuje s královéhradeckým chlapeckým sborem Boni Pueri, jako profesionální sbormistr zde působí od roku 1990 a v roce 1996 se stal uměleckým vedoucím sboru. Za jeho působení se výrazně změnila manažerská struktura tělesa a sbor se zařadil mezi světovou špičku. V roce 2006 dovedl Boni pueri do institucionálního rámce a vznikla tak první soukromá základní umělecká škola se zaměřením na chlapecký zpěv v České republice – BONI PUERI – základní umělecká škola, Hradec Králové. Horák se stal prvním ředitelem školy a také jejím jediným zřizovatelem. S Boni pueri absolvoval řadu koncertních cest (Evropa, USA, Japonsko, Jižní Korea, Hong Kong, Čína), účastnil se významných festivalů (Pražské jaro, AmericaFest, Jeonju Sori Festival, Shanghai International Arts Festival, Moskevský velikonoční festival duchovní hudby, Moskevský vánoční festival duchovní hudby, Smetanova Litomyšl), je spoluorganizátorem Světového setkání chlapeckých a mužských sborů 2004 a 2008 v Hradci Králové, natočil množství snímků (Supraphon, BMG, Multisonic). 

Jako dirigent nastudoval a provedl Bachovy Matoušovy pašije, které se v Holandsku dočkaly více než 50 repríz a znovu se k nim opět s Boni pueri vrátil v roce 2018 při projektu s Českou filharmonií. Se svými žáky provedl celý triptych Responsorií Jana Dismase Zelenky, Vánoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha, Mesiáš Georga Friedricha Händela nebo Requiem Wolfganga  Amadea Mozarta, podílel se na znovuobjevení díla Jana Křtitele Vaňhala a Jana Václava Tomáška a stál u zrodu premiérových nahrávek děl českých barokních autorů Pavla Josefa Vejvanovského a Jana Dismase Zelenky. Od roku 2017  se podílí na několikaletém mezinárodním projektu Slavní Češi při provedení díla Jana Václava Stamice a Leopolda Koželuha. Pravidelně se věnuje i dílům současných autorů (ve světové premiéře dílo Hlasy světla Roberta Jíši nebo Requiem Aleše Březiny). Je vlastníkem mezinárodní ochranné známky Český chlapecký sbor Boni pueri.

V roce 2009 byl vyznamenán Stříbrnou medailí 1. stupně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, v roce 2017 převzal prestižní Cenu Ferdinanda Vacha. Je čestným členem Rotary Clubu Hradec Králové, kde mu byla udělena cena The Paul Harris Fellow.
Literatura

http://www.bonipueri.cz
 
Jana Spáčilová

Datum poslední změny: 27.6.2005