Charakteristika: Hudební pedagog a dirigent
Datum narození/zahájení aktivity:9.9.1873
Datum úmrtí/ukončení aktivity:26.10.1937
Text
• Literatura •
Vojtěchovský, František, hudební pedagog a dirigent, narozen 9. 9. 1873, Vojtěchov (okr. Prostějov), zemřel 26. 10. 1937, Brno.
Po absolvování základního vzdělání studoval na Slovanském gymnáziu v Olomouci, kde byl také – veden Josefem Nešverou – dómským fundatistou. Po maturitě (1895) absolvoval – jako žák Leoše Janáčka – abiturientský kurz na českém učitelském ústavu v Brně, po jehož ukončení se stal učitelem na ústavní cvičné škole. Se svým učitelem udržoval srdečné kontakty i později (většinou příležitostná korespondence z let 1903–27 uložená v Janáčkově archivu Hudebního oddělení Moravského muzea v Brně).
K 1. lednu 1900 se Vojtěchovský stal cvičným učitelem na učitelském ústavu v Příboře, kde působil do poloviny roku 1926, kdy byl jmenován okresním školním inspektorem pro Novojičínsko. Na příborském pedagogiu rozvíjel bohatou pedagogickou a hudebně pedagogickou činnost. Převzal ústavní pěvecký sbor, sestavil studentský orchestr, uplatnil se i jako oblíbený učitel kreslení a ručních prací. Především jeho zásluhou se ústavní akademie stávaly důležitou součástí příborského kulturního života.
Vojtěchovský se však nevyhýbal ani mimoškolním činnostem. Podílel se např. na hudebních aktivitách, pořádaných v rámci Krajinské výstavy severovýchodní Moravy v Příboře (1911). S výstavním symfonickým orchestrem uskutečnil (jako dirigent) čtrnáct koncertů, v jejichž programech uplatnil např. Dvořákovy Slovanské tance, Mozartovu Předehru k opeře Figarova svatba a jiné. V letech 1923–24 byl činitelem Sboru pro oslavu stých narozenin Bedřicha Smetany v Příboře, který na jarní měsíce jubilejního roku 1924 připravil posluchači početně navštěvované akademie a koncerty z autorových skladeb (Vojtěchovský tehdy dirigoval symfonický orchestr Sokola v Příboře, který mimo jiné hrál Smetanovu Slavnostní předehru, Předehru k opeře Libuše, některé symfonické básně z cyklu Má vlast a další).
Pro potřeby orchestru učitelského ústavu a městských orchestrů Vojtěchovský upravoval operní, operetní a kantátovou hudbu českých i evropských skladatelů. Poněkud výraznější skladatelské kvality uplatnil v tzv. směsích z národních písní, určených především školnímu prostředí.
Literatura
I. Lexika
ČSHS.
II. Ostatní
Klaudová, Andrea – Mazurek, Jan: František Vojtěchovský – příborský hudební pedagog (Opus musicum 29, 1997, č. 4, s. 156–161).
Jan Mazurek Text
Datum poslední změny: 13.3.2009