Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

P.LEA.S

Tisk

(Pleas)

Charakteristika: skupina populární hudby

Text
Literatura

P.LEA.S (Pleas), skupina populární hudby.

 

Název třebíčské rockové skupiny vznikl ze sousloví „Paní Lea Sedlářová“. Ta byla ředitelkou závodního klubu v Třebíči-Borovině a kapela od tohoto kroku očekávala pomoc při koupi aparatury a počáteční finanční podporu. Název svůj účel splnil. Původní sestavu tvořili: Ita Strnad (baskytara a umělecký vedoucí), Pavel Hlaváč (sólová kytara), Bohumil Rebeka (doprovodná kytara), Pavel Mašek (bicí) a Luboš Myšák (zpěv). Rebeku později nahradil Ivo Caha.

P.LEA.S. byla první třebíčská kapela, která prokazatelně hrála i vlastní skladby. Zbytek repertoáru byl zastoupen představiteli tvrdší části bigbeatového spektra – Rolling Stones, Jimi Hendrixem a především Cream.

Nejvíce vystoupení skupina odehrála v podobě odpoledních čajů, ale stejně jako Kidd & Rovers vystupovala i za hranicemi okresu. Umožňovalo to politické uvolnění konce šedesátých let a nejrůznější nově vznikající beatové festivaly. O prvním Beat festivalu Vysočiny v Pelhřimově v roce 1969 se dokonce zmiňuje časopis Pop Music Expres. Skupina tehdy získala páté místo a Luboš Myšák zvláštní ocenění za zpěv.

Ukončení činnosti skupiny bylo zapříčiněno odchodem Hlaváče na základní vojenskou službu.


Literatura

Hlaváč, Pavel: Pravěk bigbítu v Třebíči. P.LEA.S (Třebíčský zpravodaj, 2011 č. 6, s. 10, on-line: www.trebic.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=16973&id_dokumenty=2927).

                  

Martin Pašek

Datum poslední změny: 10.8.2015