Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Orion

Tisk


Charakteristika: skupina populární hudby

Datum narození/zahájení aktivity:zahájení aktivity před rokem 1967
Datum úmrtí/ukončení aktivity:ukončení aktivity 1968
Text
Literatura

Orion, skupina populární hudby, zahájení aktivity před rokem 1967, ukončení aktivity 1968.

 

První oficiální zmínka o skupině pochází z 10. srpna 1966. Původní sestavu tvořili Oldřich a Leoš Sedlářovi (kytary), Icek Prokop (baskytara), Stanislav Koukal (bicí) a Jaroslav Nejedlý (zpěv, foukací harmonika, okarína), brzy však Oldřicha Sedláře vystřídal Bohumil Rebeka.

 

Stylově a výběrem repertoáru byl Orion pravým opakem Kidd & Rovers. Tak jako se západní hudební svět tehdy dělil mezi příznivce Beatles a Rolling Stones, bylo podobně publikum rozděleno v Třebíči. Orion představoval tvrdší část skladbami převzatými od Rolling Stones, Kinks, Animals, Jimiho Hendrixe; kapela produkci vždy zahajovala písní Keep on Running od Spencer Davis Group.

Skupina hrávala především tzv. odpolední čaje v borovinském závodním klubu, na něž chodívali mladí lidé z celého města. Kromě čajů kapela vystupovala na různých dalších akcích pro mladé, např. Majáles 1968, Kavárna mladých atd. V roce 1968 obsadil nakrátko místo doprovodného kytaristy Pavel Hlaváč, jedna z největších postav třebíčského big beatu. Orion ale neměl delšího trvání, neboť Leoš Sedlář a Stanislav Koukal nastoupili 1. srpna 1968 na základní vojenskou službu. Aparaturu přenechali v závodním klubu nově vznikající skupině P.LEA.S.


Literatura

Hlaváč, Pavel: Pravěk bigbítu v Třebíči. Orion (Třebíčský zpravodaj, 2011, č. 4, s. 10 www.trebic.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=16973&id_dokumenty=2925).

 

Martin Pašek

Datum poslední změny: 10.8.2015