Charakteristika: skupina populární hudby
Datum úmrtí/ukončení aktivity:0.0.1972
Text
Crommelin, skupina populární hudby, zahájení aktivity 1972, Náměšť nad Oslavou.
Skupinu založili začátkem roku 1972 Miloslav Malčík (kytara) a Jiří Látal (kytara), kteří chtěli navázat na úspěšnou skupinu The Stings a pokusit se tak o oživení náměšťské kulturní scény. Záhy se k nim připojil Robert Soukup s basovou kytarou. Po odchodu prvního bubeníka Jiřího Fialy z kapely nastoupil na jeho pozici Zdeněk Šild. Kapela získala zřizovatele, zbytky aparatury po The Stings a především zkušebnu. Sídlem skupiny se na tři roky stal také bývalý Kavoklub ČSM. Na místo klávesisty byl přijat Vladimír Herfert. První kvalifikační zkoušky skupina složila v květnu 1972 a její název (podle komety Crommelin) byl komisí nezpochybnitelný.
Základem repertoáru kapely se staly skladby českých rockových kapel Olympic, ApolloBeat, Synkopy 61 či George & Beatovens, zároveň se skupina snažila posluchačům přiblížit též tvorbu zahraničních interpretů jako Animals, Beach Boys, Uriah Heep aj.
Ve skupině došlo k řadě změn v obsazení. Za zmínku stojí klavírista Rudolf Čech, jehož nástroj byl převážen společně se zvukovou aparaturou a skupina hrála skladby od Airport, Commodores, Queen, Petera Framptona, Randy Newmana a Diany Ross. Pod Nováčkovým vedením a s přispěním kvalitního bubeníka získala skupina roku 1977 nejvyšší kvalifikační stupeň, čehož v okrese Třebíč dosud dosáhl jen Articulus.
V roce 1979 odešel na vojnu také Látal a do kapely přišli tři členové rozpadlé kapely Rimm (Hrbáček, Hapal, Krejčí). Posledního vrcholu dosáhla skupina při vystoupení v brněnském klubu Semilasso, poté odešli další členové (Svoboda, Čech, Nováček). Ze sestavy zůstal pouze bubeník Sázavský, kapelníkem se stal Hrbáček a toto zcela přestavěné složení pokračovalo až do léta 1988. V roce 2000 se skupina pokusila o comeback, kvůli personálním neshodám však tato snaha netrvala dlouho.
Literatura
Látal, Jiří: Průkopníci bigbítu v Náměšti nad Oslavou: Z historie vzniku náměšťské rockové scény (Náměšťské listy 2011 č. 5, s. 16–21).
Martin Pašek
Datum poslední změny: 30.7.2015