Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Spílka, Vilém

Tisk


Charakteristika: Kytarista, hudební pedagog, organizátor hudebního dění a hudební publicista

Datum narození/zahájení aktivity:16.6.1975
Text
Literatura

Spílka, Vilém, kytarista, hudební pedagog, organizátor hudebního dění a hudební publicista, narozen 16. 6. 1975, Brno.

 

Po studiích na gymnáziu Lerchova (1989−93) se stal kytaristou na volné noze a zároveň soukromým učitelem hry na kytaru (obojí od roku 1994). Ve studiích pokračoval na Hudební fakultě JAMU (1995−2002), kde získal v roce 2002 titul MgA. V rámci studia absolvoval stáž na University of North Texas v Dentonu (Texas, Spojené státy americké,1997−98); zde jej v jeho dalším hudebním směřování ovlivnili jeho učitelé Fred Hamilton a Dan Haerle. Po návratu působil deset let jako kytarista v Městském divadle Brno (1998−2008).

Souběžně s ukončováním studia na JAMU se stal předsedou rady občanského sdružení JazzFuzz (2001), které kromě organizace kulturních setkání mezi Brnem a Düsseldorfem začalo především pořádat mezinárodní jazzový festival Jazz Fest Brno (od roku 2002). Spílka je spoluzakladatelem, dramaturgem a uměleckým ředitelem tohoto festivalu, který za deset let své existence získal dobré jméno, bohatou sponzorskou účast a každoročně prezentuje v Brně špičkové interprety jazzového žánru z celého světa. V roce 2004 se stal Spílka jednatelem a spoluvlastníkem reklamní a produkční agentury Twentyfourseven Promotions s.r.o., která převzala záštitu nad realizací festivalu Jazz Fest Brno coby stěžejní vlastní kulturní akce; kromě Jazz Festu Brno se ale podílí na produkci dalších událostí hudebního života, jako je například festival Janáček Brno nebo festival španělské kytary Iberica.

Kromě kulturně-organizační činnosti paralelně působí jako muzikant v rozličných formacích jazzového žánru. Spoluzakládal skupiny jako Petr Kovařík Quintet, Vilém Spílka Trio, Radovan Tariška Quintet, Radek Zapadlo and Friends, X-Team, Samamba, Gunter Kočí Gang, Plan B. Od roku 2002 působil také v česko-slovenské kapele Four elements, zaměřené na fúzi jazzu a funky. Je členem kapely Unity quartet (spolu s kontrabasistou Petrem Dvorským, bubeníkem Kamilem Slezákem a saxofonistou Radkem Zapadlem), která se orientuje na moderní jazzový repertoár ve vlastním originálním pojetí; v roce 2008 vyšlo Unity quartetu debutové album, natočené v květnu 2007 v rámci cyklu Jazz na Hradě. Další Spílkovou domovskou formací je Two-generation trio (vystupující nyní též pod názvem KZS trio), kde se potkává s alternujícími basisty Jurajem Kalászem a Vincencem Kummerem a s již zmíněným saxofonistou Radkem Zapadlem. Two-generation trio vydalo v roce 2011 album One. V tomtéž roce se Spílka ještě podílel jako kytarista na vzniku dalšího jazzového alba, natočeného s kvartetem basisty Vincence Kummera. Hraje také občas v doprovodných kapelách brněnských zpěváků Petra Tomana či Moniky Bagárové.

Neméně důležitou oblastí Spílkovy činnosti je hudební pedagogika. Kromě soukromého učení hry na kytaru se angažuje v chodu Katedry jazzové interpretace na Hudební fakultě brněnské JAMU jako učitel hlavního oboru hry na kytaru a také jako vedoucí celé katedry (tento post převzal v říjnu 2011 po Patriku Hlavenkovi). Spílka se věnuje i hudebně-publikační činnosti; od roku 1998 píše zejména pro časopis Harmonie.


Literatura

www.unityjazz.cz

www.jazzfestbrno.cz

www.24-7promotions.cz

 

Klára Kolofíková

Datum poslední změny: 7.3.2013