Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Švestka, Štěpán

Tisk


Charakteristika: Violoncellista

Datum narození/zahájení aktivity:6.7.1982
Text

Švestka, Štěpán, violoncellista, narozen 6. 7. 1982, Brno.

Hru na violoncello studoval na brněnské konzervatoři ve třídě Václava Horáka, v roce 2002 nastoupil na brněnskou JAMU, kterou absolvoval pod vedením Jozefa Podhoranského v roce 2007. Své vzdělání si doplnil u Martti Rousiho na Sibeliově akademii v Helsinkách, jedné z nejprestižnějších hudebních univerzit v Evropě, kam byl doporučen k šestiměsíční stáži na základě svých uměleckých úspěchů. Během studia získal četná ocenění v národních i mezinárodních soutěžích. Je laureátem Soutěže konzervatoří, získal první cenu v soutěži Yamaha pro střední školy později i vysoké školy, stal se absolutním vítězem mezinárodní soutěže O cenu Leoše Janáčka, kde získal současně ocenění za nejlepší provedení soudobé skladby a první cenu v oboru smyčcové kvarteto, první cenu získal také v mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec v roce 2005 společně s cenou za nejlepší provedení díla Leoše Janáčka
Sólistickou dráhu zahájil koncertním turné v Petrohradě a vystoupením na brněnském mezinárodním hudebním festivalu Moravský podzim. Kritikou je oceňován zejména pro svou bravurní virtuozitu a hloubku uměleckého projevu. Jako úspěšný mladý sólista se pravidelně prezentuje s orchestry doma i v zahraničí. Spolupracoval např. s Orchestrem Konzervatoře Brno, Moravským komorním orchestrem, komorním orchestrem Musici Boemi, Moravskou filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín a jinými. S Lotyšskou filharmonií provedl Koncert pro violoncello a orchestr h moll op. 104 Antonína Dvořáka. Významná je i jeho nahrávací činnost, zejména pro Český rozhlas. Kromě klasické violoncellové literatury má v repertoáru i řadu kuriozit, které vzbuzují uznání nejen v uměleckých kruzích. Věnuje se i osobité interpretaci populární hudby.


Diskografie

Lenka Filipová Live (Universal 2008) – Linhart Mirek – kytara, Sean Barry – irská harfa, klavír, Štěpán Švestka – violoncello. 

Literatura

www.stepansvestka.asp2.cz
www.arcodiva.cz/index.php?akce=svestka

www.boskovice.cz/index.php?page=rs/podrobnosti&id=2289


Jan Žemla

Datum poslední změny: 30.10.2010