Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Špaček, Josef

Tisk


Charakteristika: Houslista

Datum narození/zahájení aktivity:17.10.1986
Text

Špaček, Josef, houslista, narozen 17. 10. 1986, Třebíč. 

Pochází z hudební rodiny, v současnosti patří k nejslibnějším houslistům mladé houslové generace. Na housle se začal učit hrát soustavně v šesti letech pod vedením Hany Metelkové v Základní umělecké škole hlavního města Prahy a již od dětství měl možnost koncertovat a vystupovat na významných festivalech. Od roku 1997 studoval u Pavla Prantla na Hudebním gymnáziu Jana Nerudy v Praze, v roce 2002 přestoupil na pražskou konzervatoř, kde studoval ve třídě Jaroslava Foltýna. V letech 2000–03 získal čtyřikrát stipendium ke studiu houslové hry u Stephena Shippse ve Spojených státech na letní hudební škole v Meadowmountu. Dalších houslových kurzů se zúčastnil v roce 2004 na Mezinárodní hudební akademii v Montpellier rovněž u Stephena Shippse a také u
Ruggiera Ricciho, se kterým se později setkal na mistrovských kurzech v Plzni. V tomtéž roce následovaly Mezinárodní houslové kurzy u Milana Vítka v Litomyšli, v srpnu 2005 pak mezinárodní interpretační kurzy Václava Hudečka v Luhačovicích, odkud si jako jejich vítěz odvezl mistrovské housle od Martina Petlacha. Zúčastnil se také houslových kurzů vedených Bohuslavem Matouškem, Sylvií Rosenber, Ulfem Hoelsherem, Arnoldem Steinhardtem, Davidem Kimem a Don Suk Kangem. V roce 2004 nastoupil na prestižní Curtis Institute of Music ve Philadelphii ve Spojených státech, kde studoval u Idy Kafafian (2004–09), Shmuela Askhenasiho (2007–08) a Jaimeho Lareda (2004–06). Studium ukončil v roce 2009 bakalářskými zkouškami a obdržel cenu Fritze Kreislera za mimořádné výsledky. Studoval zde také komorní hudbu pod vedením Stevena Tenenboma, Pamely Frank, Michaela Treeho, Josepha Silversteina a dalších. V září 2009 nastoupil do třídy Itzhaka Perlmana na Juilliard School v New Yorku.
Zvítězil v mnoha národních a mezinárodních soutěžích, např. Prague Junior Note, Celostátní soutěž Základních uměleckých škol či Soutěž konzervatoří. Pětkrát se zúčastnil mezinárodní Kocianovy houslové soutěže, kde získal několikrát druhou a třetí a cenu. V roce 1999 získal tamtéž první cenu a laureátský titul absolutního vítěze. Zúčastnil se také Mezinárodní houslové soutěže Yehudi Menuhina pro houslisty do jednadvaceti let, kde ze 186 přihlášených postoupil do semifinále mezi první desítku a Mezinárodní houslové soutěže Jeana Sibelia v Helsinkách. V červnu 2008 získal třetí cenu a cenu poroty mladých na mezinárodní houslové soutěži Carla Nielsena v Dánsku. V červnu 2009 obdržel první cenu na mezinárodní houslové soutěži Michaela Hilla na Novém Zélandě.
Již jako dítě vystoupil několikrát na pódiu v pražském Rudolfinu. Poprvé po úspěšně vykonaném konkurzu na hudební škole ve svých devíti letech, kdy společně s Josefem Sukem provedl Bachův Koncert pro dvoje housle a orchestr v sérii koncertů "Josef Suk uvádí mladé talenty" s Pražskou komorní filharmonií a Jiřím Bělohlávkem. Ve svých jedenácti letech pak pod vedením dirigenta Jaroslava Krčka zahrál Koncert e moll pro housle a orchestr Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. O rok později po vítězství na Kocianově houslové soutěži koncertoval a natáčel pro televizi v Berlíně. Kromě sólového účinkovaní na Česko-Japonském festivalu „Mladá Praha“ s orchestrem Berg, si na základě úspěchů v mezinárodních soutěžích v roce 2000 zahrál s Filharmonickým komorním orchestrem Koncert pro housle a orchestr D dur Niccoly Paganiniho. V roce 2001 se prezentoval opět v Rudolfinu jako sólista ve Vieuxtempsově Koncertu pro housle a orchestr opět za doprovodu Pražské komorní filharmonie. V roce 2003 a 2004 účinkoval v paláci Žofín na koncertech pod titulem "Hvězdy metropolitní opery".
Jako sólista vystoupil dále na významných pódiích v Dánsku, Finsku, Německu, Anglii, Francii, Spojených státech, Švýcarsku, Japonsku, Polsku a Novém Zélandě s orchestry jako Philadelphia Orchestra, Auckland Philharmonia Orchestra, Českým komorním orchestrem, Komorní filharmonií Pardubice, Filharmonií Brno, Ruským komorním orchestrem St. Petersburg, L´orchestre de Chambre de Geneve. S Filharmonií Hradec Králové provedl v roce 2006 pod vedením dirigenta Andrease Weisera Čajkovského Koncert pro housle a orchestr D dur, s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou Jakuba Hrůši vystoupil několikrát, mimo jiné s Houslovým koncertem Johannesa Brahmse. Kromě již jmenovaných dirigentů spolupracoval také s Christophem Eschenbachem, Ondrejem Lenárdem, Royem Goodmanem, Ondřejem Kukalem, Juri Gilbem a dalšími.
Kromě vlastní sólové hry se intenzivně věnuje komorní hudbě. Spolu se svým bratrem violoncellistou Petrem Špačkem založil smyčcový Starling Quartet. V létě 2008 se jeho školní kvartet Olympus zúčastnil proslulého Bravo Vail Festivalu v Americkém Coloradu, kde působil jako residenční kvartet. Společně s bratrem a klavíristou Markem Šedivým natočil kompaktní disk pro japonskou televizní společnost NHK, v říjnu 2007 s tímto triem podnikl turné po Japonsku. O Vánocích 2007 se zúčastnil jako koncertní mistr "New York String Orchestra Seminar", kde vystoupil na dvou koncertech v Carnegie Hall, v roce 2009 zde účinkoval rovněž jako koncertní mistr Symfonického orchestru Curtisova institutu.
Spolupracoval s Českou televizí, Českým rozhlasem a rozhlasovou stanicí Classic FM. V srpnu 2006 vydal svůj debutový kompaktní disk s kompletem Sonát pro sólové housle op. 27 Eugèna Ysaÿe.


Diskografie

Eugène Ysaÿe: 6 sonát pro sólové housle (Artesmon 2006). 

Literatura

www.houslista.wz.cz
www.muzikus.cz/klasicka-hudba-jazz-clanky/Josef-Spacek-s-houslemi-za-oceanem~12~srpen~2007

www.muzikus.cz/klasicka-hudba-jazz-clanky/Debut-Jan-Spacek~17~leden~2006

www.instantencore.com/contributor/contributor.aspx?CId=5120638

www.nzherald.co.nz/entertainment/news/article.cfm?c_id=1501119&objectid=10578116

www.tof.cz/articles.php?lng=cz&pg=12


Jan Žemla

Datum poslední změny: 30.10.2010