Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Plech, Zdeněk

Tisk


Charakteristika: Pěvec-basista

Datum narození/zahájení aktivity:3.7.1977
Text

Plech, Zdeněk, pěvec-basista, narozen 3. 7. 1977, Brno.

Vystudoval zpěv na brněnské konzervatoři ve třídě Marty Beňačkové. V současné době se pěvecky zdokonaluje u dlouholetého předního sólisty Národního divadla v Praze Václava Zítka. Během studií v roce 1998 se stal laureátem mezinárodní pěvecké soutěže Mikuláše Schneidera Trnavského na Slovensku a v roce 2002 finalistou prestižní Mezinárodní belcantové soutěže Ferruccio Tagliavini ve Štýrském Hradci. Hostoval také krátce v Moravském divadle v Olomouci v inscenacích Kouzelné flétny a Polské krve. První angažmá získal v Národním divadle Brno v letech 2000–04, kde nastudoval asi dvacet rolí, od roku 2004 je sólistou opery Národního divadla v Praze.
Jeho kariéra ho zavedla i na zahraniční pódia. Roku 2003 byl pozván na operní festival v Cincinnaty (USA), o rok později zpíval roli Toma ve Verdiho Maškarním plesu na festivalu v San Sebastianu ve Španělsku po boku předních sólistů Metropolitní opery. V roce 2006 byl pozván k otevření nového operního domu v Torontu, kde účinkoval ve Wagnerově tetralogii Prsten Nibelungův jako Hagen a Fasolt a od téhož roku je sólistou Canadian Opera Company Toronto, kde se představil v operách Norma, Vojcek, Don Carlos a Z mrtvého domu. V témže roce debutoval rolí Krále v Aidě v berlínské Staatsoper a o rok později v Metropolitan Opera Phoenix ve Spojených státech jako Collin v Pucciniho Bohémě. V březnu 2009 účinkoval v londýnské inscenaci opery Julietta Bohuslava Martinů pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.
Často vystupuje i s koncertním a oratorním repertoárem, ve kterém nalezneme Bachovo Vánoční oratorium, písně skladatelů Čajkovského, Musorgského a Griega, Verdiho Requiem a jiné. V roce 2004 vystoupil ve Stabat Mater Antonína Dvořáka ve Španělsku a Japonsku. Jako sólista hostoval s tak významnými orchestry jako Orchestre national de France, BBC Symphony Orchestra nebo Bayerische Staatsphilharmonie. Od roku 2005 také pravidelně spolupracuje s různými nahrávacími společnostmi. Jeho posledním počinem v této oblasti je nahrávka Dvořákových Biblických písní s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou Tomáše Hanuse.
Kromě tvorby operní se věnuje také muzikálům. Účinkoval např. v pražské produkci muzikálu Cats (nominace na Thálii 2004), sám také zkomponoval muzikály Marnotratný syn a Kazatel.


Diskografie

Vánoce s Evou Urbanovou (Supraphon 2004);
Antonín Dvořák: Stabat Mater (Sony Classical 2005);
Leoš Janáček: Příhody lišky Bystroušky (BBC 2005);
Dík tónům. Václav Hybš s orchestrem (Radioservis 2007);
Leoš Janáček: Výlety pana Broučka (Deutsche Grammophon 2008) – BBC Symphony Orchestra, Jiří Bělohlávek.

Literatura

www.narodni-divadlo.cz/Default.aspx?jz=cz&dk=umelec.aspx&ju=847
www.rozhlas.cz/strednicechy/tandem/_zprava/499774
www.radio.cz/cz/clanek/115928
www.arcodiva.cz/index.php?akce=plech
www.zdenekplech.cz/index.php?delej=zivotopis
www.czechopera.cz/plech/plech_CV.html

Jan Žemla
Datum poslední změny: 17.10.2010