Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Chroboková, Kateřina

Tisk


Charakteristika: Varhanice a cembalistka

Datum narození/zahájení aktivity:13.4.1977
Text

Chroboková, Kateřina, varhanice a cembalistka, narozena 13. 4. 1977, Havířov.

První hudební vzdělání získala na Základní škole s
rozšířenou hudební výchovou v Olomouci, kde studovala i hru na klavír v Lidové škole umění. V roce 1991 nastoupila na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě ke studiu varhan, kterou absolvovala v roce 1997 ve třídě Martiny Zelové. Téhož roku zahájila studium na JAMU v Brně u Kamily Klugarové (absolvovala se skladbami Williama Byrda, Louise Couperina, Arcangela Corelliho, Johanna Sebastiana Bacha v roce 2002). Vzdělání ve varhanním oboru si rozšířila v letech 1999–2001 v magisterském studijním programu na Vysoké škole v Utrechtu u Jana Raase, dále pak v belgickém Leuvenu u Reitze Smitse, kde získala koncertní diplom. Ve hře na cembalo se zdokonalovala u Barbary Marie Willi na JAMU v Brně v letech 2003–08. V současné době studuje hru na cembalo a generálbas u Jespera Christensena na basilejské Schole cantorum. Zúčastnila se také řady mezinárodních mistrovských varhanních i cembalových kurzů ve Švýcarsku, Anglii, Německu a Holandsku u řady pedagogů a interpretů jako Jesper Christensen, Lars Ulrich Mortensen, Jean Guillou, Ludger Lohmann, Lorenzo Ghielmi, Jon Laukvik a jiní.
Svou mezinárodní interpretační kariéru zahájila vítězstvím na Oundle International Organ Festival v Anglii v roce 1999. Součástí tohoto ocenění bylo pět recitálů na mezinárodních varhanních festivalech ve Warwicku, Coventry, St. Albans, Cambridgi a ve slavné St. Pauls Cathedral v Londýně. Od té doby koncertovala v řadě zemí Evropy i v zámoří. Vystoupila mimo jiné na festivalech v Anglii, Belgii, České republice, Holandsku, Litvě, Lucembursku. Německu, Polsku, Portugalsku a Mexiku. Od ledna 2007 spolupracuje se souborem Anima Eterna pod vedením belgického dirigenta Jose van Immerseela, se kterým provedla jako sólistka Koncert pro cembalo a malý orchestr Bohuslava Martinů na festivalech v Bruselu a Bruggách. Dále spolupracovala se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Moravskou filharmonií Olomouc a Janáčkovým komorním orchestrem. Věnuje se i interpretaci soudobé hudby, s níž vystoupila na řadě festivalů a účastnila se mnohých projektů (např. se souborem Nieuw Trombone Collectief), několik soudobých skladeb uvedla ve světové premiéře. Mexický skladatel Juan Felipe Waller jí věnoval skladbu Chemicangelo, která měla v jejím podání světovou premiéru na festivalu Voor de Wind v holandském Utrechtu. V březnu 2007 premiérovala na Expozici nové hudby v Brně spolu s cembalistkou Barbarou Marií Willi a perkusionistou Tomášem Ondrůškem skladbu Cloud9 pro dvě cembala a bicí, kterou jí věnoval Petr Cígler.
Od roku 2004 vyučuje na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Vedle toho byla přizvána jako lektorka ke spolupráci na mezinárodních kurzech pro varhaníky Oundle International Festival for Organists v Anglii a na University of Glasgow ve Skotsku. V říjnu 2007 natočila na varhanách v kostele sv. Martina v západoflanderském Haringe evropské barokní skladby, které vyšly na jejím prvním profilovém kompaktním disku na jaře v roce 2008.


Diskografie

Clérambault, Muffat, Galuppi, Vaňhal, Bach (Belgie 2008).

Literatura

www.arcodiva.cz/index.php?akce=chrobokova
www.janackuvmaj.cz/index.php?page=detail_interpret&id=1230
www.zpravodajstvi.olomouc.cz/view.php?cisloclanku=2006100206
www.zpravodajstvi.olomouc.cz/clanky/V-kapli-Boziho-tela-koncertovala-Katerina-Chrobokova-s-prateli-8881
www.muzikus.cz/klasicka-hudba-jazz-clanky/S-Katerinou-Chrobokovou-o-cistote-stylu-i-zanrovem-presahu~29~prosinec~2008/
www.muzikus.cz/klasicka-hudba-jazz-kritiky/Ostravska-jistota~13~únor~2009/
www.rozhlas.cz/socr/osoby/_zprava/402369
www.vikend.ihned.cz/1-10108650-23008850-v00000_d-55
www.havirovsky.denik.cz/kultura_region/20091012katerina_chrobokova.html

Jan Žemla
Datum poslední změny: 9.10.2010