Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Gipsy.cz

Tisk


Charakteristika: Hudební skupina se zaměřením na hip-hop a world music

Datum narození/zahájení aktivity:0.0.2003
Text

Gipsy.cz, pražská skupina se zaměřením na hip-hop a world music.

Skupinu založil v roce 2003 rapper, zpěvák, textař a kytarista romského původu Radoslav „Gipsy" Banga (nar. 6. 5. 1982, Praha), ovlivněný zahraničními vzory KRS-One, Onyx a Mad Skillz. Hudební samouk, který stojí na scéně od svých třinácti let, má profesionální oporu ve zkušeném Vojtovi Lavičkovi (housle, zpěv, nar. 1973), primášovi folklórního souboru Rosénka, spoluzakladateli romské redakce Českého rozhlasu a členovi dalších romských a alternativních skupin. Osobitost Jana Surmaje (kontrabas) vychází z jeho cítění romské hudby, mladší bratr Petr Surmaj studuje hru na bicí nástroje u profesora Vladimíra Žižky a hraje též na housle, kytaru, klavír, akordeon a klarinet.

Pro skupinu znamenal mezník přechod k brněnskému labelu Indie Scope (v koprodukci s Mars Promotion a Colours Promotion Records), který s ní v letech 2006 a 2008 vydal alba Romano Hip Hop resp. Reprezent a dal tak zapomenout na dosavadní tříšť nahrávek (mj. tři alba Bangova předchozího projektu Syndrom Snopp na etiketě Paranomalz, jeho sólové počiny Ya Favourite CD ROM (2004) a Rýmy a blues (2005) a písně pro interprety mainstreamu Sámera Issu, Kristýnu a Šárku Vaňkovou). Charismatický sólista zde ve třech jazycích - anglicky česky, romsky - přechází z role pouhého interpreta na pozici svérázného mluvčího své generace (nejenom Romů), kterou baví, ale také poučuje, vychovává a kárá. I pro tuto vlastnost byl v roce 2007 jmenován národním velvyslancem Evropského roku rovných příležitostí pro všechny.

Spojením rappera-zpěváka s třemi výtečnými sidemany se Gipsy.cz v průběhu sezón 2006-9 stali koncertní a festivalovou atrakcí, žádanou i v zahraničí. Daleko přesahují hranice jednoho žánru, je jim vlastní hip-hop, ethno, world music, stejně jako pop-rock a romský folklór. Vystupovali v 17 zemích a mnoha metropolích, od Lisabonu přes Kyjev až po Soul, výčet festivalových akcí sahá od Bestivalu na britském ostrově Wight a Pulse Festivalu v Londýně přes budapešťský Sziget až po dvakrát navštívený World Music Festival v jihokorejském Ulsanu. V roce 2007 využili pozvání na letní open-air v britském Glastonbury, který pro naše rockové soubory znamená léta nesplněný sen. Po úspěších na domácí scéně - cenách Anděl pro objev roku 2006, Kapela roku 2007 podle časopisu Filter a Skokan roku v anketě Český slavík 2008 (za postup z 89. příčky na 10.), převzetí Zlaté desky za albový debut - se skupině dostalo uznání i v mezinárodním měřítku. Bezprecedentní je zejména ohlas alba Reprezent, které se v říjnu 2008 prosadilo na 3. příčku žebříčku World Music Charts Europe (WMCE) a v celoročním bodování mu náleželo 21. místo. S tím souvisí i jeho distribuce do významných světových hudebních center. Bohatě zastoupeni jsou na mezinárodně uspořádaných kompilacích world music. Neúspěšně pro ně naopak dopadlo v květnu 2009 vystoupení v umělecky problematické soutěži Eurosong, kde se Banga podřídil tlaku na vytvoření show a soubor v radikálně pozměněném obsazení nepostoupil do finále s písní Aven Romale. Proto se již v červenci 2009 vrátil k osvědčené sestavě ve čtyřech.


Diskografie

Romano Hip Hop (Indies Scope 2006);

Reprezent (Indies Scope 2008).

Literatura

Tůma, Jaromír: Gipsy je na Romy hrdý i tvrdý (Rock & Pop 2006, č. 11, s. 26).

Špulák, Jaroslav: Když byli pozůstalí rozjetí, skákali i do hrobů... (Rock & Pop 2009, č. 4, s. 52).


www.gipsy.cz


Jaromír Tůma

Datum poslední změny: 24.2.2010