Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Hanus, Tomáš

Tisk


Charakteristika: Dirigent

Datum narození/zahájení aktivity:16.1.1970
Text

Hanus, Tomáš, dirigent, narozen 16. 1. 1970, Brno.

 

Na Konzervatoři Brno studoval v letech 1984–90 hru na housle ve třídě Bohumila Kotmela a dirigování u Aloise Veselého. Ve studiu dirigování pak pokračoval na JAMU v Brně v letech 1990–95 pod vedením Jiřího Bělohlávka. Své hudební vzdělání si doplnil také na mistrovských kurzech u Helmutha Rillinga a v Aspen Music School ve Spojených státech u Murry Sidlina a Leonarda Slatkina. Mezinárodní kariéru zahájil vítězstvím v Mezinárodní dirigentské soutěži v polských Katovicích v roce 1999 a od té doby pravidelně spolupracuje s předními českými i evropskými orchestry.

Je významným operním dirigentem − od roku 2001 pravidelně hostuje v pražském Národním divadle, kde debutoval v roce 2001 s operou Čertova stěna Bedřicha Smetany, v roce 2008 zde vystoupil v nové inscenaci Janáčkovy Věci makropulos. V roce 2003 asistoval Jiřímu Bělohlávkovi ve Finské národní opeře při nastudování opery Káťa Kabanová Leoše Janáčka. Sám zde debutoval v roce 2005 při její obnovené premiéře. V roce 2007 zaznamenal velký úspěch s operou Věc Makropulos v Pařížské opeře, kam byl okamžitě přizván k další spolupráci, při které v roce 2009 řídil obnovené představení téže opery (režisérem byl Krzystztof Warlikowski). Na podzim roku 2009 debutoval v Bavorské státní opeře v Mnichově s Janáčkovou Její pastorkyní. V letech 2007–09 působil jako šéf opery Národního divadla v Brně, kde se zásadním způsobem podílel se na obnovení festivalu Janáček Brno. Právě na tomto festivalu uvedl v roce 2008 Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky. Významnou událostí za jeho působení v Brně bylo také nové nastudování opery Julietta Bohuslava Martinů u příležitosti skladatelova výročí v roce 2009.  

Jako orchestrální dirigent vystoupil téměř se všemi českými orchestry – s Českou filharmonií poprvé v roce 2000, kdy provedl Rossiniho předehru k opeře Italka v Alžíru, Janáčkovu Žárlivost, Apalačské jaro Aarona Coplanda, skladbu Stařec a moře Jiřího Jarocha a Beethovenovu Osmou symfonii. S tímto orchestrem vystoupil znovu v roce 2003 s Dvořákovou předehrou V přírodě, Houslovým koncertem č. 1 Bohuslava Martinů (s Bohuslavem Matouškem) a oratorium Odkaz Jana Amose Komenského Otmara Máchy.  Je pravidelným hostem Pražské komorní filharmonie, kde účinkoval v letech 1995–2006 a s níž také v roce 1996 podnikl turné po Japonsku, Filharmonie Brno (od roku 2000, naposledy v lednu 2010, kdy provedl Symfonii-koncert pro violoncello a orchestr op. 125 Sergeje Prokofjeva se sólistkou Martou Sudrabou a Dvořákovu Symfonii č. 6), ve Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín má status stálého hostujícího dirigenta. Hostuje také u Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK (od roku 2001), Symfonického orchestru Českého rozhlasu (Pražské jaro 2010), u filharmonií v Ostravě (od roku 1995), Olomouci (1999), Teplicích (od roku 1999), Pardubicích a jinde. Na Slovensku to byla filharmonie v Košicích a Žilině, byl také dva roky kmenovým dirigentem Slovenské filharmonie (2004–06).

Je významným propagátorem české hudby v zahraničí, kde se velmi rychle se etabloval – v roce 2000 vystoupil s Deutsche Symfonie Orchester Berlin v sále Berlínských filharmoniků s Mozartovou Pražskou symfonií, Písněmi letních nocí op. 7 Hectora Berlioze a Janáčkovou Sinfoniettou, s Drážďanskou filharmonií prezentoval českou hudbu na turné na Mallorce (2003, SmetanaMá vlast), v roce 2005 byl pozván k hostování na festival Mostly Mozart v Newyorském Lincolnově centru, kde doprovodil klavíristu Luise Lortieho. O rok později následovala vystoupení se švédským Gävle Symfoniorkester, Varšavskou filharmonií a série koncertů na prvním ročníku hudebního festivalu v Morritzburgu, v roce 2007 např. koncerty komorního orchestru I Pomeriggi Musicali v Miláně a jiné. V jeho profesním životě byl velmi významný debut u BBC Symphony Orchestra v roce 2008 (KabeláčMysterium času, KorngoldHouslový koncert se sólistou Eugenem Ugorskym, Ullmann Don Quixote tanzt Fandango), téhož roku dirigoval Mou vlastDánským národním symfonickým orchestrem (DR Symfonieorkestret) v Kodani a s Mou vlastí vystoupil i v září 2009 se Staatsorchestrem Stuttgart. V roce 2009 řídil několikrát i Noord Nederlands Orkest v Amsterodamu v sále Concertgebouw, kde byla na programu opět česká hudba (Smetana, Dvořák) a Bruchův Houslový koncert a několikrát Ulster Orchestra v irském Belfastu. Jeho profese jej zavedla i na Island (Island Symphony Orchestra, Smetana – předehra k opeře Prodaná nevěsta, MartinůHouslový koncert č. 2, DvořákSymfonie č. 9) a na dálný východ k japonskému Nagoya Symphony Orchestra, s kterým již předtím vystoupil na Pražském jaru atd.
Realizoval řadu nahrávek s Filharmonií Brno, Pražskou komorní filharmonií nebo Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, se kterým natočil komplet symfonií Viktora Ullmanna. Nahrával také pro Český rozhlas, při nahrávkách pro firmu Lotos Records spolupracoval s předními českými umělci.


Diskografie

Tichá noc – Bach, Mozart, vánoční koledy (Lotos Record 1995) – s Pražskou komorní filharmonií;

Česká soudobá hudba (Český Rozhlas 1997) – s Pražskou komorní filharmonií;

Stamitz: Koncerty (Lotos 1999) – s klarinetistkou Ludmilou Peterkovou a Pražskou komorní filharmonií;

Svatopluk Havelka: Výbor z díla (LH Promotion 2005);

Jan Klusák: Mýty a mystéria (Maximum Hannig 2007).
Literatura

www.imgartists.com/?page=artist&id=618
www.muzikus.cz/klasicka-hudba-jazz-clanky/Tomas-Hanus-Hledani-harmonie~06~brezen~2002

www.muzikus.cz/klasicka-hudba-jazz-kritiky/Janacek-v-Helsinkach~17~brezen~2005


Jan Žemla

Datum poslední změny: 22.9.2010