Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Pěvecký sbor Hlahol Tábor

Tisk

(Mužský zpěvácký spolek v Táboře; Hlahol v Táboře)

Charakteristika: Smíšený pěvecký sbor

Datum narození/zahájení aktivity:16.6.1860
Text

Pěvecký sbor Hlahol – Tábor (Mužský zpěvácký spolek v Táboře; Hlahol v Táboře), smíšený pěvecký sbor, založen 16. 6. 1860, Tábor.


Pěvecký sbor Hlahol byl založen 16. června 1860, ale první veřejný koncert se konal až 30. ledna 1861 na Střelnici. Během dlouholeté činnosti stála v jeho čele řada významných sbormistrů, například Josef Pfeiffer, František Bolech, Josef Vycpálek, Vojtěch Bořivoj Aim a další, a vystupoval s celou řadou osobností (Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Jindřich Jindřich, Antonín Tučapský a další). Čestnými členy sboru byli například Antonín Dvořák, Jan Malát, Oskar Nedbal, Josef Hejduk, Josef Suk či Vítězslav Novák. V roce 1868 se sbor zúčastnil slavnosti položení základního kamene Národního divadla v Praze, na podzim roku 1873 provedl operu V studni Viléma Blodka a o několik let později koncert ze skladeb Antonína Dvořáka, který při té příležitosti sbor osobně dirigoval. V roce 1880 přijal soubor jméno Mužský zpěvácký spolek v Táboře. O patnáct let později byl ale sloučen se sborem Zora a přijal nový název Hlahol v Táboře. Soubor fungoval i v době nacistické okupace, přestože někteří členové byli popraveni či internováni do koncentračních táborů. V letech 1972–97 pracoval sbor pod vedením Stanislava Pešičky, dlouholetého člena sboru Pražských učitelů, jehož hlavní zásluhou bylo celkové omlazení sboru a rozšíření repertoáru o skladby soudobých skladatelů. Po něm se stal sbormistrem Zdeněk Beneš, který vede v současné době zhruba třicetičlenné těleso dodnes.

Repertoár se soustředí především na klasickou českou sborovou tvorbu, úpravy lidových písní, ale také na skladby zahraničních i českých soudobých skladatelů, zahrnuje vlastenecké sbory, kantáty, oratoria i opery. V roce 1882 premiéroval sbor skladbu Vyběhla bříza běličká z cyklu V přírodě Antonína Dvořáka, v letech 1999–2002 pak tři skladby Jiřího Laburdy Táborské kraje, Cestička k Táboru a Veris laeta facies. Jiří Laburda také věnoval sboru dvě své skladby – již zmíněnou Cestičku k Táboru a Dva hymny. Sbor získal v průběhu své činnosti řadu ocenění (dvakrát zlaté a několikrát stříbrné pásmo v soutěži Pražské sborové dny), za mnohaletou úspěšnou činnost mu byla udělena medaile Ministerstva kultury České republiky a v roce 1991 získal ocenění za rozvíjení a obohacování kultury a za reprezentaci v zahraničí.

Sbor pořádá každoročně samostatné koncerty a spolupracuje se sbory Unie českých pěveckých sborů i dalšími umělci (sólisté Národního divadla v Praze – Bohuslav Maršík, Dalibor Novotný, Naďa Šormová, Blanka Vítková a jiní). Pravidelně vystupuje na mezinárodních i tuzemských festivalech (Pražské jaro, Mezinárodní týden pěveckých sborů Europa cantat v Táboře, International Church Music Festival Coventry, Pražské sborové dny, Cantemus Omnes) a na koncertech po Evropě (Německo, Francie, Maďarsko, Rakousko, Dánsko, Švédsko). V nedávné historii se soubor zúčastnil několika zahraničních projektů (Schwarzenbach an der Saale – Eine Reise um die Welt v roce 2006; Europa Tage der Musik in der Euroregio Egrensis – Rehau 2007, 2008; Drei-Länder-Singen – Rehau, 2008).


Diskografie

Vánoce v Táboře (DVD, Media Works 2004);
Napadly písně (CD, Media Works 2010).

Literatura

Pěvecký sbor Hlahol – Tábor: člen Unie českých pěveckých sborů (Tábor 1985).
Laitlová, Zuzana: 140 let pěveckého sboru Hlahol (Táborsko 4, 2000, č. 17–24, s. 5).
Flemrová, Božena: Pěvecký sbor Hlahol oslaví sto čtyřicáté narozeniny (Táborské listy 9, 2000, č. 142, s. 17).

http://hlaholtabor.blog.cz
www.ceske-sbory.cz

Tereza Berdychová

Datum poslední změny: 26.3.2010