Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Smíšený pěvecký sbor Smetana

Tisk


Charakteristika: Smíšený pěvecký sbor

Datum narození/zahájení aktivity:0.0.1922
Text

Smíšený pěvecký sbor Smetana, smíšený pěvecký sbor, zahájení činnosti 1922, Hradec Králové.
 
Sbor patří již mnoho let k našim předním vokálním tělesům. Vznikl v roce 1922 jako pěvecko-orchestrální spolek, později působil jako operní spolek. V současné době má více než padesát zpěváků. Jeho repertoár obsahuje skladby všech hudebních období od renesance po současnou českou i světovou autorskou sborovou tvorbu a úpravy lidových písní. Důraz je kladen na velká vokálně-instrumentální díla duchovní i světská, neboť sbor má jedinečnou možnost pracovat s profesionálními či amatérskými orchestry. Patří mezi ně Filharmonie Hradec Králové, Posádková hudba Hradec Králové, Orchestr Univerzity Hradec Králové a Litomyšlský symfonický orchestr. Sbor již dlouhou dobu spolupracuje s varhaníkem Václavem Uhlířem, profesorem Konzervatoře Pardubice a pedagogem Univerzity Hradec Králové, a také s klavíristou Michalem Chrobákem, vedoucím Hudební katedry a pedagogem Univerzity Hradec Králové.
Pěvecký sbor Smetana pořádá každoročně řadu koncertů a pravidelně prezentuje své umění ve většině evropských zemí, například ve Velké Británii, Dánsku, Finsku či Francii. Vystupuje také na různých sborových festivalech a přehlídkách. Velký vliv měla na sbor Marie Jakoubková, která sbor vedla od roku 1960 a také sbormistr Luboš Klimeš, který sbor převzal od roku 1963 a vedl ho po dobu čtyřiceti let. Poté se stala vedoucí sboru v roce 2002 Dana Ludvíčková a od září roku 2006 se její role ujala Lenka Lipenská.
V roce 1980 se sbor Smetana zúčastnil domácí sborové soutěže Písně přátelství a obsadil zde stříbrné pásmo. V roce 1982 a 1987 znovu získal stříbrné pásmo a to na Festivalu sborového umění Jihlava. Smetana třikrát soutěžil v rámci Pražských dnů sborového zpěvu. V roce 1989 získali stříbrné pásmo, v roce 1995 dokonce zlaté pásmo a v roce 1998 obsadili druhé místo v kategorii zvláště vyspělých sborů. Mezi významné hostující umělce v historii sboru patří Richard Novák, Eduard Haken či Jurij Kruglov.
Diskografie
Gounod, Charles: Messe Solennelle (Nahrávací studio Domu hudby v Pardubicích 2005). Literatura
Brandejsová, Eva: Český zpěv se nesl francouzskými katedrálami (Hradecké noviny, 31. 7. 2006).
 
www.sbor-smetana.cz
www.ucps.cz
www.sbor.cz
 
Zuzana Králová
Datum poslední změny: 28.5.2008