Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Chór Nauczycieli Polskich HV PZKO

Tisk

(Chór Nauzcycieli Polskich; TNP; Towarzystwo Nauzcycieli Polskich; Pěvecký sbor polských učitelů)

Charakteristika: Mužský pěvecký sbor

Text

Chór Nauzcycieli Polskich HV PZKO, (Chór Nauzcycieli Polskich; TNP; Towarzystwo Nauzcycieli Polskich; Pěvecký sbor polských učitelů), mužský pěvecký sbor, zahájení činnosti 1925, Český Těšín.
 
Sbor byl založen roku 1925 na Konferenci Sdružení polských učitelů v Českém Těšíně. Prvním sbormistrem se stal Jan Kisza, který sbor vedl po dobu tří let. Poté sbor převzal Karol Berger a do začátku druhé světové války sbor dále vedli Ernest Berger a Karol Marosz. Prvním předsedou byl Fryderyk Kretschman a následně Józef Michejda. Sbor interpretuje zejména skladby českých, polských, ale i jiných autorů. Po nucené přestávce způsobené druhou světovou válkou začal sbor v roce 1955 znovu pracovat. Prvním dirigentem byl Karol Heczko a do roku 1981 se ve sboru vystřídali Emanuel Guzuir, Eugeniusz Fierla, Henryk Kotas a Jan Gojniczek. Od roku 1981 stojí v čele sboru Alojzy Suchanek, který je zároveň aktivním členem Pěveckého sdružení moravských učitelů, a Władysław Rusek.
Sbor se opakovaně účastnil soutěží doma i v zahraničí. V roce 1935 a 1960 získal stříbrný odznak a v roce 1965 zlatý odznak při Hlavním výboru Polských pěveckých sborů ve Varšavě. V roce 1991 obdržel stříbrné pásmo na pražských Dnech mužských pěveckých sborů a v roce 2001 získal medaili polského Ministerstva kultury. Sbor má v současné době 22 členů, z toho 17 zpěváků.
Diskografie
Chór Nauzcycieli Polskich v České Republice (Polský rozhlas v Katovicích 2000). Literatura
www.ceske-sbory.cz
 
Zuzana Králová
Datum poslední změny: 28.5.2008