Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Plocek, Jiří

Tisk


Charakteristika: Hudebník, hudební producent, redaktor, dramaturg, vydavatel, publicista

Datum narození/zahájení aktivity:16.4.1962
Text

Plocek, Jiří, hudebník, hudební producent, redaktor, dramaturg, vydavatel, publicista, narozen, 16. 4. 1962, Brno.

 

Studoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Brně (abs. 1895, 1987 RNDr.). Působil jako biochemik Výzkumného ústavu čistících chemikálii v brněnské Lachemě (1985–88) a v Ústavu analytické chemie AV ČR (1992–99).

Od mládí působil jako amatérský hudebník v nejrůznějších folko-bluegrassových kapelách (banjo, mandolína, zřídka housle). Postupně se vyprofiloval jako hráč na mandolínu.

V letech 1988–91 působil v hudební skupině Poutnící a v letech 1990–2005 pak ve folk-bluegrassové kapele Tagrass. Od roku 2003 vystupuje v duu s houslistkou Jitkou Šuranckou (Hudecká úderka). Je autorem Školy hry na Mandolínu (Praha a G&W Chebu 1990). Účastnil se mnoha projektů, participoval na hudebních nahrávkách. Založil a vedl vydavatelství Gnosis Brno. Ediční páteří Gnosis byla série projektů zaměřená na moravskou lidovou hudbu (14 titulů), od tradičních podob (historických i současných) po současný regionální folklorismu (Nejstarší nahrávky moravského a slovenského lidového zpěvu 1909–1912; Proměny v čase (2CD) – tradiční lidová hudba na Moravě ve 20. století; Primášské legendy (Volavý-Staněk-Petrů); Dalekonosné husle Jožky Kubíka; František Okénka; Pesnyčky ze Lhoték; Vlasta Grycová a CM Husličky: Pod Javorinů; CM Soláň a hosté: Valaské pěsničky; CM Jasénka: Přes Javorník chodník; Kytice z Uherskobrodska; Varmužova cimbálová muzika: Na Kyjovsku; CM J. Čecha; Horňácký hudec Martin Hrbáč; Nivnička, Kuřátko: Mladé vzpomínky). Vedle lidové hudby vydal několik titulů současné autorské hudby z oblasti world music a jazzu (např. Teagrass, sólový projekt cimbalisty Dalibora Štrunce, KK Band, Slovenkou skupinu Acoustic Colours) a z oblasti komorní vážné hudby (Brněnské smyčcové trio, String Trio Gideon, kontrabasista Miloš Jelínek, Brněnští komorní sólisté, Komorní orchestr Camerata Janáček atd.). Kromě toho produkoval pro jiné vydavatele několik dalších titulů z oblasti folkloru (Dušan Holý, Slovácký krúžek v Brně, Osvětimanská muzika) a vážné hudby (Bezmocná hrstka - profil skupiny mladých skladatelů, Miloš Štědroň - profil skladatele). Za titul Nejstarší nahrávky moravského a slovenského lidového zpěvu 1909–1912 obdržel cenu Classic (Nadace Český hudební fond ve spolupráci s MK ČR) a Žlutou ponorku a od Národopisné společnosti obdržel cenu vydavatelskou. V letech 1999–2001 a 2003, 2004 pořádal (ve spolupráci s Davidem Němečkem) festival Hudba v pohybu (od lidové hudby k world music, mezinárodní účast).

Od roku 2006 je hudebním dramaturgem a redaktorem v brněnském Českém rozhlasu.

V letech 1998–2005 byl v programové radě MFF ve Strážnici. Ve spolupráci s Etnologickým ústavem AV ČR uspořádal slavnostní mezinárodní vědeckou konferenci.

Je autorem doprovodných textů k většině vydaných hudebních titulů, muzikologických statí v knize Šušilovo zrcadlo a v řadě sbornících. V roce 2003 vydal knihu Hudba středovýchodní Evropy jako první díl řady Světem lidové hudby a world music. Ve spolupráci s Janem Sobotkou a Irenou Přibylovou přispěl kapitolou do příručky o word music Rough Guide to World Music, Vol. I: Africe, Europe, Middle East (Simon Broughton, Mark Ellingham – eds., 2000).

Do oblasti publicistiky patří jistě i několik desítek textů na nejrůznější kulturní a společenská témata, která publikoval v letech 2007–09 v Literárních novinách, kde působil jako redaktor stránek umění (2008). Od roku 2009 je redaktorem Kulturních novin, od 2011 pak šéfredaktorem tamtéž.

Simona Sedláčková


Datum poslední změny: 20.11.2015