Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Rubínek

Tisk


Charakteristika: Dětský pěvecký sbor

Datum narození/zahájení aktivity:0.0.1993
Text

Rubínek, dětský pěvecký sbor, založen 1993.

 

Sbor vznikl při Základní umělecké škole ve Vysokém Mýtě v září roku 1993. Z původních dvaceti členů se postupně rozrostl do čtyř přípravných oddělení a hlavního koncertního sboru čítajících dohromady kolem 160 dětí ve věku mezi osmi a sedmnácti lety­. Vedoucími jsou Pavel Zerzán a Monika Zerzánová s pomocí hlasových poradkyň Jany Andrlové a Jitky Duškové. Repertoár hlavního sboru obsahuje díla autorů klasické hudby od renesance až po současnost a úpravy lidových písní a spirituálů; jeho součástí jsou také muzikálové melodie a skladby z oblasti populární hudby.

Sbor se účastní mnoha koncertů, přehlídek, festivalů i soutěží zejména v domovském východočeském regionu. Získal mnohá ocenění, například zlaté pásmo v regionálním kole soutěže dětských pěveckých sborů v Hradci Králové v roce 1997, o rok později v Novém Jičíně na soutěži výběrových dětských sborů a v roce 2005 v regionálním kole soutěže dětských pěveckých sborů v Holicích s postupem do ústředního kola. V červnu 2001 obdržel Rubínek Zlatou medaili na Mezinárodní soutěži pěveckých sborů Iuventus Mundi Cantat, která se konala v Olomouci. Dalším úspěchem je zisk zlatého pásma v dubnu 2008 v Praze na soutěži Zahrada písní.

Za hranice České republiky se sbor dostal poprvé v květnu 1999 a to do Verlu a Korbachu, partnerských měst Vysokého Mýta v Německu. O dva roky později v květnu následovala soutěž ve slovinském městě Celje, kde Rubínek obdržel třetí místo. Na podzim roku 2003 absolvoval koncertní turné po Spojených státech amerických, kdy navštívil Wisconsin, Iowu, Illinois a Minnesotu. Zúčastnil se zde třinácti koncertů ve školách, kostelech a kulturních domech. Finálním počinem bylo vystoupení na odborné konferenci amerických učitelů a sbormistrů, kterou pořádala Wisconsin Music Educators Association ve svém hlavním městě Madison. V listopadu roku 2006 se konal zahraniční koncertní zájezd, tentokrát se sbor prezentoval v belgických městech Ellezeles, Enghien, Chimay a Ath.


Diskografie

Dětský pěvecký sbor Rubínek (Antiphona 2006).

Literatura

www.ceske-sbory.cz
www.sbor.cz/

www.zus.myto.cz/view.php?cisloclanku=2005112702
www.trs.cz/index.php?akce=archiv&id=4&rocnik=2006&cislo=24&clanek=147

Marie Jandová

Datum poslední změny: 22.7.2009