Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Ivanov, Ivan

Tisk


Charakteristika: Hudební publicista

Datum narození/zahájení aktivity:29.12.1965
Text
Ivanov, Ivan, hudební publicista, narozen 29. 12. 1965, Varna (Bulharsko).
 
Po absolvování výuky v hře na pozoun a klavír na Státní konzervatoři v rodišti pokračoval ve studiích na Vysoké škole hudebně pedagogické v Plovdivu, odkud v průběhu 3. ročníku přestoupil 1988 na obor hudební věda Filosofické fakulty Univerzity Karlovy; v Praze zůstal natrvalo. Už ve Varně publikoval v místním tisku, první článek o hudbě mu vyšel jako patnáctiletému. Psaní o zahraničních souborech bylo v té době v Bulharsku značně limitované, mladý student však využil svých cest do Maďarska (země původu jeho babičky) a zevrubně se zabýval tamní rockovou scénou.
 
Zatímco v Plovdivu se Ivanov připravoval na dráhu učitele hudby, v Praze se už jako příznivec jazzu zaměřil na nonartificiální hudbu. Studium, na které si přivydělával hraním v piano-baru, však nedokončil. Jedním z vyučujících, k nimž si Ivanov utvořil bližší vztah, byl Aleš Opekar, a v klubech a na akcích, jako byla Vokalíza a Mezinárodní jazzový festival, se poznal s dalšími publicisty, Antonínem Matznerem, Alešem Bendou a Janem Šmolíkem, do jehož Hudebních rozhledů začal v roce 1991 přispívat; mimo jiné zde zavedl a řídil rubriku Horizont. Kromě toho psal pro Lidové noviny a Rock & Pop. V roce 1998 se stal odborným pracovníkem Supraphonu a po roce redaktorem časopisu Rock & Pop, po reorganizaci redakce v prosinci 2002 se půldruhého roku věnoval funkci manažera skupiny –123 min. Po dalším krátkém návratu do Rock & Popu ho vydavatelství Muzikus jmenovalo šéfredaktorem nového časopisu mGuide (jeho zvláštností je distribuce, měsíčník s pestrým obsahem a širokým žánrovým záběrem je zasílán zdarma jako příloha s hudebními nosiči – CD, DVD, proto má i jejich formát – a vstupenkami na koncerty, zakoupenými na internetu; vedle toho je volně v prodeji).
 
Je nadále činný autorsky, zejména v materiálech na téma blues, jazzu a rocku z 60. – 80. let, v nichž preferuje své oblíbence (Humble Pie, Spooky Tooth, Dr. John, Steely Dan, Earth, Wind & Fire, Al Jarreau). S Bulharskem neztrácí kontakt, 9. dubna 2007 zorganizoval vystoupení tamní populární skupiny Šturcite v Paláci Akropolis v Praze.  
 
Jaromír Tůma
Text

Datum poslední změny: 7.7.2008