Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Balčirák, Karel

Tisk


Charakteristika: Hudební publicista

Datum narození/zahájení aktivity:30.6.1972
Text
Balčirák, Karel, hudební publicista, narozen 30. 6. 1972, Krnov (Bruntál).
 
Absolvent střední školy v Ostravě se zaměřením na elektro se o hudbu zajímal od svých dvanácti let, zprvu poslechem polských rozhlasových stanic, jež byly v dobách totality vstřícnější než domácí média k heavy metalu, o němž si jako aktivní fanoušek, pravidelný návštěvník ostravské burzy gramodesek a čtenář časopisu Magazyn muzyczny udělal dobrý přehled; okrajově poznal rovněž českou metalovou scénu – skupiny Citron, Arakain, Vitacit. V roce 1991 se Karel Balčirák společně s Lukášem Pavliňákem a Jiřím Hrubým podílel na zrodu časopisu Spark, v jehož čele dnes stojí jako šéfredaktor a spoluvydavatel. Tvář tohoto ostravského metalového zpravodaje se několikrát měnila a výrazně profesionalizovala. Prvotní inspirací byl Pavliňákův fanzine Metal Symphony, na který Spark navázal zprvu jako nepravidelný občasník a teprve 1995 převzal podobu měsíčníku s celostátní distribucí. První skupinou, které se Balčirák ve Sparku věnoval autorsky do hloubky, byla Metallica. Časem si vyzkoušel všechny formy editorské práce a když jezdil na jednání s rodícími se velkými nakladatelskými domy, uvědomil si, že budoucnost časopisu závisí na přenesení redakce do Prahy. K jeho popularizaci značně přispěl rozhlasový pořad Petra Hanzlíka Gung Ho, který se na Spark často odvolával, a samotný Balčirák si osvojil moderátorskou praxi ve vlastním pořadu Spark Report na Radiu Orion, dále pak na Radiu Ekol – S, opavském Radiu Attack a ostravském Radiu Helax.
 
V polovině devadesátých let se Karel Balčirák sblížil s promotérem rockových koncertů Pavlem Schusterem a společně založili nakladatelství One & One Company, které se ujalo vydávání Sparku a v listopadu 1996 ho uvedlo na trh už z pražské adresy. Pro Spark tak nadešlo úspěšné údobí, kdy významně stoupl jeho náklad i prestiž. Čtenáři oceňovali i jeho mezinárodní konexe, ať už se odrážely v příspěvcích, které chodily ze zahraničí, nebo v kontaktech s nezávislými firmami, které zůstávají plodným podhoubím pro metalový trend.   
Šéfredaktorovy autorské aktivity zahrnují zejména recenze, story, rozhovor. Také v Praze navázal Balčirák kontakt s rozhlasem, konkrétně s Radiem Beat v jeho kultovním pořadu Hard & Heavy. Záběr interpretů, jimiž se zabýval, zůstává široký, sahá od hair-rocku skupin Motley Crue a Poison přes interview s Ozzym Osbournem či Metallikou až po inspirativní setkání s producentem Metalliky Flemmingem Rasmussenem v nahrávacím studiu v Kodani, jehož zvuk (zvláště na albu Master Of Puppets) považuje Balčirák dodnes za nenapodobitelný. Obchodní vzestup Sparku povzbudil Karla Balčiráka a Pavla Schustera, aby počínaje březnem 2005 rozšířili portfolio vydavatelství One & One Company o další významný měsíčník, už zavedený Rock & Pop.
 
Jaromír Tůma            
Text

Datum poslední změny: 7.7.2008