Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Balet

Tisk


Charakteristika: pražská poprocková skupina

Datum narození/zahájení aktivity:0.0.1986
Datum úmrtí/ukončení aktivity:0.0.1988
Text

Balet, pražská poprocková skupina, zahájení aktivity 1986, Praha, ukončení aktivity 1988, tamtéž.

 

Po odchodu ze skupiny Olympic ji 1986 založil skladatel, bubeník a zpěvák Petr Hejduk, který zde hodlal realizovat s podporou textaře Zdeňka Rytíře své ambice leadera. Zároveň potvrdil, že než rockové směřování Olympiku je mu bližší melodická, někdy však až povrchně líbivá písničková tvorba na pomezí rocku a středního proudu.

Vítanou devizou souboru byly jeho dispozice pro vícehlasý vokál. Zpočátku vedle Hejduka a Jindřicha Malíka, známého z tříletého působení v Yo Yo bandu, zpívala Iveta Bartošová, která přispěla k impozantnímu startu skupiny ve vítězné nahrávce televizní Hitšarády Hej pane diskžokej. Od Hejduka však odešla za nabídkou Františka Janečka do skupiny Kroky ještě dříve, než Balet odehrál první koncert. Její místo zaujala Blanka Šrůmová, která opustila angažmá u Vítězslava Vávry. "Snažíme se o neustálé propojování hlasů na způsob Les Humphries Singers, od jejich střídání ve verzích písní až po nahuštěný trojhlas v refrénech", vysvětlil Petr Hejduk v týdeníku Mladý svět (1987, č. 49, s. 31) Postup uplatnil např. v titulech V závratných krajinách lásky, Od toho jsou písně, Kung-pao, Zákon schválnosti, Záletná, Automat, Nezačínej s láskou, Jen díru v sýru, Hraju tenis, Hamlet story, Blahobyt číslo pět, Jsem tvůj déšť, Dospělá.  

Obdobnou frontline jako vokalisté tvořily syntetizátory, na které hráli Jakub Zahradník (po něm Lev Rybalkin), bicí a klávesy střídající Petr Hejduk a u třetího nástroje alternující Šrůmová a Malík. Do sedmičlenné sestavy dále patřili Míla Beníšek (po něm Rudolf Chundela – kytary), Ilja Hasse (basová kytara) a Zdeněk Mazač (bicí).

Byla to oduševnělá, rockověji orientovaná a od Ivety Bartošová zásadně se lišící Blanka Šrůmová, která 1988 svým odchodem vyvolala uzavření krátké činnosti souboru, který více sliboval, než naplnil.


Diskografie

Někdo mě bude mít rád (Supraphon 1987).

Literatura

I. Lexika

EJ 1990 (heslo Vojtěch Lindaur).

 

II. Ostatní

Vanderka, Arne: Balet na rozjezdové dráze (Melodie 1986, č. 11, s. 16).

Tůma, Jaromír: Někdo bude mít rád Balet (Mladý svět 1987, č. 49, s. 31).

 

Jaromír Tůma

Datum poslední změny: 27.12.2014