Charakteristika: Leader, dirigent, skladatel a klávesista
Datum narození/zahájení aktivity:12.5.1933
Datum úmrtí/ukončení aktivity:12.8.2017
Text
Pavlík, Ivo, leader, dirigent, skladatel a klávesista, narozen 12. 5. 1933, Bílovec, zemřel 12. 8. 2017, Praha.
1951 maturoval na reálném gymnáziu v Novém Jičíně. 1955 absolvoval pedagogickou fakultu v Brně, kde studoval hudební výchovu u Františka Lýska a byl členem jeho Brněnského dětského sboru. Po studiích vyučoval hudební nauku na středních školách v Pardubicích, Chrudimi a Ostravě. V Chrudimi založil na škole swingový orchestr, také v Pardubicích vedl kapelu při místním jazz klubu. Krátce hrál v brněnském Orchestru Erika Knirsche a od 1963 řídil při Parku kultury a oddechu v Ostravě kvintet a sextet, jimiž prošli Zbyšek Bittmar, Richard Kovalčík, M. Mader, Jiří Urbánek, Miroslav Večeřa a další znamenití instrumentalisté. Soubor, pro který Pavlík rovněž komponoval, postupně přecházel od jazzu k populární hudbě a hlavně na vystoupeních v ostravské Kavárně mladých ovlivňoval kulturní klima města.
1970 převzal Ivo Pavlík vedení ostravské rhythmandbluesové skupiny Majestic a přejmenoval ji na Orchestr Ivo Pavlíka. Hvězdou souboru byla Věra Špinarová, pro kterou leader zkomponoval mimo jiné píseň Andromeda, která dala název jejímu prvnímu samostatnému albu a Špinarová ji uvedla 1972 v nesoutěžním bloku na festivalu Bratislavská lyra. Vedle cílevědomé umělecké činnosti (Letní ukolébavka, česká verze Gershwinova Summertime na LP Andromeda v podání Špinarové a tria Ivo Pavlík – varhany, Ivo Durczak – basová kytara a Waldemar Svatoš – bicí) se však Pavlík nebránil hraní k tanci v zahraničních podnicích. Mělo to za následek, že Věra Špinarová zpívala všehochuť z hitparád a některé pro ni nevhodné nebo podřadné písně přenášela s českými texty do své domácí produkce. Platilo to například o titulech z repertoáru skupin Middle Of The Road Táta Jan a Volej, volej) a George Baker Selection (Být sluncem na tvých víčkách v duetu se Zdeňkem Mannem, v originále Paloma blanca). Přesto si vydavatelství Panton Špinarovou pod Pavlíkovým vedením považovalo a 1973 ji ocenilo Zlatým štítem. K úspěchům zpěvačky a jejího uměleckého i životního partnera patřilo rovněž třetí místo na Bratislavské lyře 1975 a alba Věra Špinarová 3 (1979) a Meteor lásky (1982. Na nich už měl Pavlíkův orchestr stoprocentní podíl, zatímco na Andromedě a Životopisu (1977) se prostřídalo více doprovodných těles.
Po rozchodu manželského páru se Ivo Pavlík upnul na svůj nový pěvecký objev, zpěvačku Heidi Janků. 1982–90 ji nechal doprovázet skupinou Supernova, která začínala v obsazení Ivo Pavlík (klávesy), Pavel Zdražila (kytara), Jan Krompolc (basová kytara, basový syntezátor) a Radomír Stárek (bicí). Skupinu později výrazně posílil klávesista Boris Urbánek a Ivo Pavlík si osvojil nový způsob vedení kapely – s keyboardem se uchýlil do ústraní k mixážnímu pultu a odtud řídil představení.
V nových společenských poměrech Ivo Pavlík rozpustil Supernovu a když dostal nabídku z Německa, aby psal hudbu ke kreslenému seriálu, více než půl roku pobýval s Heidi v Monaku. Po přesídlení z Ostravy na dosah Prahy vystupoval Ivo Pavlík s Heidi ve dvojici, ona zpívala na halfplayback a on ji vedl od zvukové aparatury.
Diskografie
Andromeda (s Věrou Špinarovou, Panton 1972);
Životopis (s Věrou Špinarovou, Supraphon 1977);
Věra Špinarová 3 (Supraphon 1979);
Hard Rockin´ Heart (anglická verze LP Věra Špinarová 3, Supraphon 1980);
Meteor lásky (s Věrou Špinarovou, Supraphon 1982);
Heidi a Supernova Ivo Pavlíka (Supraphon 1986);
Runnin´ Out (anglická verze LP Heidi a Supernova Ivo Pavlíka(Supraphon/Artia 1987);
Úplně všechno (Supraphon 1988);
Novinka (Supraphon 1989);
Cesta kolem těla (Supraphon 1990);
Heidi (Anes 1992);
Ave Maria (Prolux 1996);
Zpověď (Aplaus 2000);
Zlatej důl jsem přece já (Popron 2002);
Buď a nebo (Česká muzika 2004).
I. Lexika
EJ.
II. Ostatní
Čejka, K.: Sextet Ivo Pavlíka (Hudba pro radost 1965, XI–XII).
Veselý, Petr: Andromeda i ty druhé... (Gramorevue 1984, č. 8, s. 9).
Tůma, Jaromír: „Barva ostravského soulu“ (sborník Rhythm & Blues, Panton 1985, s. 233).
Opekar, Aleš: Novinka (recenze, Melodie 1989, č. 12, s. 380).
www.heidi.cz
Jaromír Tůma