Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Eggnoise

Tisk


Charakteristika: Vokálně-instrumentální jazzrocková kapela

Datum narození/zahájení aktivity:0.0.1994
Text

Eggnoise, vokálně-instrumentální jazzrocková kapela, zahájení aktivity 1994.
 
Pod názvem Eggnoise vznikla v roce 1994 kapela několika pražských studentů. Její původní ovlivnění grunge stylem začalo brzy inklinovat k jazzovějšímu zvuku. Kapelou prošlo téměř dvacet členů, až se počet ustálil na současných sedm. Ondřej Kopička, Ondřej Galuška, Michal Mravec, Viktor Haissinger, Honza Malý, Vláďa Pavlíček a Honza Mizler obsluhují vedle vokální i širokou nástrojovou složku pro dosažení maximální zvukové pestrosti – bicí, baskytaru, elektrické a akustické kytary, housle, fender rhodes piano, Hammondovy varhany, trubku, pozoun, sopránový a altový saxofon, klarinet a příčnou flétnu.  
Hudební styl kapely je velmi osobitý, kombinující několik žánrů. Tvorba je výhradně autorská, využívající anglické, místy české a španělské texty. Dokáží použít někdy až zdrsněného rockového zvuku v ubíhající hardswingové linii s nádechem folkrocku, dále i funkové fúze. Vedle toho se seskupení díky širokému nástrojovému obsazení daří hrát i velice intimní hudbu zabarvenou smyčci, navozující až komorní atmosféru. Využívají k tomu neobvyklých nástrojových kombinací trubky a houslí, flétny a pozounu či fender piana s klarinetem. To vše korunuje melodická linie vokálů.
Kapela má za sebou množství odehraných koncertů a vystoupení jak doma, tak i v zahraničí (Německo). Účastnila se také několika mezinárodních jazzových festivalů a je častým hostem na domácí festivalové scéně. Spolupracovala i s několika významnými hudebníky a seskupeními (The Levellers, dEUS, Jana Koubková, Jiří Stivín). Kapela vystupuje především po pražských, ale i mimopražských klubech. V roce 2003 vydala skupina Eggnoise debutové album What a World, za něž získala nominaci na cenu Akademie Populární hudby Anděl 2003.
Diskografie
Dogwalking (1999);
What a World (Sony Music/Bonton 2003);
Albumen (Panther 2007).
Literatura
www.eggnoise.cz
 
Jana Staňková
Datum poslední změny: 12.3.2008